Jakiej muzyki słuchała królowa Elżbieta II? Miała naprawdę dobry gust!

i

Autor: JONATHAN BRADY/AFP/East News

świat

Pogrzeb królowej Elżbiety II kosztował Brytyjczyków ponad 160 milionów funtów. Kto najwięcej zapłacił?

2023-05-19 8:06

Ministerstwo finansów z Wielkiej Brytanii podało informacje, ile dokładnie kosztował pogrzeb królowej Elżbiety II, łącznie z wydarzeniami w czasie 10-dniowego okresu żałoby narodowej. Kwota wyniosła ponad 160 milionów funtów.

Pogrzeb królowej Elżbiety II pochłonął ponad 160 milionów funtów

Według przedstawionych przez resort finansów danych, największy udział w kosztach miało ministerstwo spraw wewnętrznych - prawie 74 mln funtów, a następnie ministerstwo kultury, mediów i sportu - 57,4 mln. Wydatki poniesione przez resorty obrony, transportu oraz spraw zagranicznych zamykały się w kwotach między 2 a 2,9 mln funtów.

Ponadto rząd szkocki zapłacił prawie 18,8 mln, a walijski i północnoirlandzki - nieco ponad 2 mln każdy, ale wszystkie trzy otrzymały pełny zwrot tych kosztów.

Przekazując informacje o kosztach wiceminister finansów John Glen oświadczył, że śmierć królowej Elżbiety II była "momentem o ogromnym znaczeniu narodowym", a rząd musiał zapewnić, że towarzyszące jej wydarzenia "przebiegły sprawnie i z odpowiednim poziomem godności, przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa i ochrony publiczności".

Królowa Elżbieta II nie żyje. Król Karol III to potomek polskiego generała

Śmierć królowej Elżbiety II. Zasiadała na tronie ponad 70 lat

Elżbieta II zmarła 8 września 2022 roku na zamku Balmoral w Szkocji. Na brytyjskim tronie zasiadała przez ponad 70 lat - dłużej niż jakikolwiek brytyjski bądź angielski monarcha. Jej pogrzeb odbył się 19 września 2023 roku - nabożeństwo żałobne miało miejsce w Opactwie Westminsterskim w Londynie, a później trumna z ciałem została złożona w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze.

Jak oświadczyła policja, pogrzeb królowej i towarzyszące mu wydarzenia były największą operacją w jej historii, wyprzedzając pod względem liczby zaangażowanych funkcjonariuszy otwarcie i zamknięcie igrzysk olimpijskich w Londynie w 2012 r.