PKP Intercity

i

Autor: pixabay

Transport

Pociągi do Niemiec z Poznania czy Warszawy wstrzymane! Podróżni zmuszeni do przesiadek i korzystania z komunikacji zastępczej

2023-03-22 13:35

Intercity, Polregio i Deutsche Bahn nie będą kursować pomiędzy Polską a Niemcami? Od soboty (25 marca) trasa z Berlina do Frankfurtu nad Odrą zostanie zamknięta na cztery tygodnie. Niemcy alarmują, że przez brak alternatyw, zostaną autobusy. Winni są Polacy i wieczne remonty?

Pociągi międzynarodowe z Niemiec do Polski na miesiąc wstrzymane

Deutsche Bahn całkowicie zamknie odcinek z Erkner do Fürstenwalde od 25 marca do 21 kwietnia. W tym czasie niemiecki przewoźnik ma uruchomić komunikację zastępczą. Jednak jak zaznacza Tagesspiegel, zmiana w rozkładzie sprawi, że Polska stanie się dla Niemców mało atrakcyjnym celem międzynarodowych podróży z wykorzystaniem kolei. Czas przejazdu zwiększy się o 80 minut, a pasażerów czeka zmiana transportu. Dotknie to m.in. Warszawy czy Poznania.

Niemcy zaznaczają, że w teorii powinny być trzy objazdy, jednak żaden nie ma szans na realizację.

  1. Skierowanie pociągów przez Cottbus. Plan raczej nie ma szans na realizację, głównie przez problemy na linii kolejowej (brak elektryfikacji na niektórych odcinkach).
  2. Połączenie Berlin-Szczecin. Tutaj jednak trwa remont, a przez lata był problem z zapewnieniem stałego połączenia. Pozostawała przesiadka w Angermunde, gdzie czasami na pociąg do Berlina trzeba było chwilę poczekać.
  3. Kostrzyn nad Odrą to idealne miejsce na połączenie. Jednak nie ukończono nowego mostu nad Odrą. Niemcy wskazują to jako kolejny poważny problem.

Połączenie Szczecina z Berlinem. Tu prędko koleją nie pojedziemy

Zarówno w polskich jak i niemieckich mediach co rusz pojawiają się informacje o niekończącym się remoncie na trasie pomiędzy Szczecin a Berlinem. Autostradą jest naprawdę blisko, sporo połączeń autobusowych oferują też przewoźnicy. Z koleją wygląda to o wiele gorzej. Trwają aktualnie prace, które powinny się zakończyć w 2025 roku, jednak są możliwe opóźnienia.

Choć niektóre połączenia ze Szczecina do Niemiec są realizowane, wiele z nich stało się zastępczą komunikacją autobusową, a niektóre połączenia po prostu odwołano.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE