Podatki

i

Autor: Pixabay

Odliczenia od podatku 2023. Te z nich odliczysz pierwszy raz! [LISTA]

2023-02-09 10:22

Niektórzy dostają już swoje PIT-y, inni jeszcze czekają. Ale warto już zasięgnąć informację, co warto odliczyć, aby zyskać jak najwięcej. Pieniądze zawsze się przydadzą, a ulg jest naprawdę sporo!

Ulgi w podatkach w 2023 roku. Co odliczyć?

Rozliczenie podatkowe za 2022 rok nie musi być takie straszne. Oczywiście, grunt to też dobra księgowa. Mało kto jednak wie, że wielu osobom należą się specjalne ulgi podatkowe. Wystarczy kilka dokumentów, a na nasze konto wpłynie więcej gotówki.

PIT trzeba złożyć od 15 lutego do 2 maja 2023 roku. Każdy musi się rozliczyć z urzędem skarbowym, nawet PIT-em tzw. zero. Jednak co zrobić, aby nam się opłacało? Warto przemyśleć, czy nie lepiej rozliczyć się ze współmałżonkiem. W niektórych ulgach daje to naprawdę wiele. Są też nowe, dodatkowe uproszczenia i przywileje na ten rok.

W 2023 należy też pamiętać o kwocie wolnej od podatku, która obecnie wynosi do 30 tysięcy złotych. Ważne, ponieważ jeżeli chcemy otrzymać zwrot podatku, musimy go zapłacić. Poniżej tej kwoty, niestety, nie przysługuje nam wiele ulg.

Ulga na powrót do Polski

To zwolnienie od podatku PIT (przychód z pracy na etacie, umowy zlecenie oraz przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej). Jest ona skierowana głównie do osób, które przeniosły swoje miejsce zamieszkania do Polski po 31 grudnia 2021 roku. Limit ulgi wynosi 85 528 zł.

Ulga podatkowa na dzieci

Skorzystać z niej może prawie każdy, nawet, jak ktoś nie ma żadnego podatku do zapłaty. Nie skorzystają z niej rodzice z jednym dzieckiem, gdzie dochód wspólny przekroczył 112 tysięcy złotych lub samotny rodzin, którego roczne dochody są powyżej 112 tysięcy złotych.

Kwoty ulgi na dzieci:

  • ulga na jedno dziecko: 1112,04 zł,
  • ulga na dwoje dzieci: 2224,08 zł,
  • ulga na troje dzieci: 4224,12 zł,
  • ulga na czworo dzieci: 6924,12 zł.

Ulga na internet

Można z niej skorzystać dwa razy w następujących po sobie latach, więc jeżeli tego jeszcze nie robiliście, czas najwyższy! Jeżeli z niej korzystałeś, to już drugi raz nie przysługuje. Można to wykorzystać z podatkowej kwoty nieprzekraczającej 760 zł.

Ulga na składki zdrowotne

Wchodzi ona od 2023 roku, wraz z wprowadzeniem Polskiego Ładu 2.0. Dzięki temu część przedsiębiorców może odliczyć składki zdrowotne, jednak zależy to od rodzaju opodatkowania.

Ulga dla pracujących seniorów

Można z niej skorzystać także od tego roku. Pozwala ona seniorom oszczędzić na podatkach. Wolne od PIT są przychody do 85,5 tys. złotych. Skierowano to głównie do osób, które mimo tego, że osiągnęły wiek emerytalny, dalej pracują i rezygnują z pobierania emerytury. Limit ulgi wynosi 85 528 złotych

Ulga podatkowa dla dzieci 4 plus

Wprowadzono to także od tego roku, razem z przepisami w ramach Polskiego Ładu 2.0. Osoby, które mają co najmniej 4 dzieci, nie płacą podatku PIT. Można to też połączyć z ulgą na dzieci, jednak kwota nie może przekroczyć kwoty zapłaconych składek na ubezpieczenia zdrowotne i społeczne. Limit ulgi wynosi 85 528 zł.

Ulga podatkowa na termomodernizację

Przeznaczona dla właścicieli lub współwłaścicieli domów jednorodzinnych. Ponieśli oni wydatki na materiały budowlane, urządzenia i usługi związane z termodernizacją. Jeżeli kwota jest wyższa niż 53 tysiące złotych, można odliczyć tylko część kwoty.

Ulga na związki zawodowe

Weszła ona od tego roku. Limit ulgi wynosi 500 zł rocznie. Odliczenie jest możliwe w przypadku przekazania wpłaty każdej wartości. Ulga dotyczy tylko składek członkowskich.

Ulga na konto emerytalne

Za wpłatę na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego można odliczyć nawet 4866 zł.

Ulga podatkowa za składki ZUS

Wysokość limitu wynosi 8700 zł. Jeżeli podatnik jest opodatkowany ryczałtem, może odliczyć 50% zapłaconych składek bezpośrednio w wyliczeniu zaliczki.

Ulga dla krwiodawców

Jest też ulga dla osób, które oddają krew. Ekwiwalent wynosi 130 zł za litr. Jeżeli oddaliśmy 5 litrów krwi, wzór wygląda tak 5x130zł

Ulga za oddanie osocza

Za litr osocza jest 350 zł.

Ulga na darowiznę na cel związany z walką z COVID-19

Jeżeli ktoś przekazał darowiznę od 1 stycznia 2022 do końca miesiąca, w którym odwołano oficjalnie stan pandemii, odliczasz kwotę – 100% wartości darowizny.

Zwolnienie dla nierezydentów

Wprowadzone od tego roku. Podatek płaci każdy, nawet cudzoziemiec. Jednak na zwolnienie PIT mogą od teraz liczyć najmłodsi pracownicy

Ulga dla osób pracujących za granicą

W PIT 2023 roku można obniżyć podatek o ulgę abolicyjną. Przysługuje ona osobom, które pracowały w kraju, gdzie jest zastosowana umowa o odliczeniu proporcjonalnym podatku

Ulga podatkowa na robotyzację

Dedykowana jest polskim firmom, które zainwestowały w roboty przemysłowe i poniosły duże nakłady finansowe. Podatek można odliczyć od wydatków na roboty, maszyny i urządzenia peryferyjne.

Ulga na rehabilitację

Trzeba donieść dowód poniesienia wydatku, orzeczenie o niepełnosprawności lub zaświadczenie lekarskie o konieczności stosowania leków. Przysługuje ona też osobom, które utrzymują osoby z niepełnosprawnościami.

Ulga odsetkowa

Pozwala ona na odliczenie od dochodu odsetek naliczanych z tytułu kredytu zaciągniętego na realizację własnych celów mieszkaniowych. Dowody potwierdzające poniesienie wydatków, zaświadczenie o wysokości zapłaconych odsetek

Ulga na darowizny kościele

To darowizna na miejsca kultu. Wystarczy donieść potwierdzenie przyjęcia.

Ulga na darowizny na cele edukacyjne dla szkół

Jest to tylko możliwe w przypadku materiałów dydaktycznych oraz środków trwałych. Przypisano ją tylko osobom, które prowadzą działalność gospodarczą. Ważne jest potwierdzenie przyjęcia.

Ulga dla młodych

Ulga przeznaczona dla osób do ukończenia 26 roku życia. To zwolnienie od podatku dochodowego od osób fizycznych

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE