depresja

i

Autor: Wokandapix/Pixabay.com

Obawa, strach, złość, stres i samotność to niewidzialne skutki kronawirusa

2020-10-12 15:03

Tak wynika z pierwszych wyników badań w ramach ogólnoświatowego projektu COH-FIT. Na podstawie zebranych ankiet naukowcy sprawdzają, jak sytuacja pandemiczna wpływa na naszą psychikę. A warto zaznaczyć, że wpływ jest większy niż nam się wydaje. Ma to również wpływ na nasze zdrowie fizyczne.

Współautorką projektu jest dr Karolina Skonieczna-Żydecka, na co dzień prodziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

- Na całym świecie, do tej pory, zebraliśmy dane od ponad 100 tys. ankietowanych. Jeżeli chodzi o Polskę, to dostaliśmy ankiety od 3100 osób. Na podstawie analizy formularzy, które dostaliśmy, możemy wysnuć pierwsze wnioski, że znacząco zwiększyła się ilość odczuwanego stresu. Najbardziej predysponowane do tego były kobiety. Bardzo wysoki odsetek osób, których poziom stresu podniósł się, to były osoby starsze. Podobnie wyglądają dane dotyczące wzrostu poziomu złości.

Szczecinianom, szczególnie w trakcie lockdownu, doskwierał brak kontaktu z drugim człowiekiem. To także ukazały wyniki badań.

- Zdecydowanie wzrosło poczucie samotności. Tutaj szczególnie narażoną grupą były także kobiety. Różnica polega jednak na tym, że najbardziej samotne czuły się kobiety młode.

Mieszkańcy Szczecina cały czas mogą wypełniać ankiety na stronie projektu COH-FIT.

Sonda
Czy w dobie epidemii koronawirusa wyślesz swoje dziecko na wycieczkę szkolną?
Jak wygląda oddawanie krwi? Opowiada wieloletni dawca