Nowy mural na szczecińskim budynku! Przedstawia żydowską synagogę

2022-10-18 16:31

Na początku listopada oficjalnie odsłonięty zostanie mural przedstawiający Nową Synagogę, która w czasach przedwojennych była ważnym elementem życia religijnego Szczecina. Już teraz możemy podziwiać finałowy efekt, widoczny na jednej ze ścian Książnicy Pomorskiej.

Tragiczna historia Nowej Synagogi 

Synagoga, która widnieje na nowo powstałym muralu zbudowana została w 1875 roku i stanęła przy ulicy Dworcowej 9a. Nazwa "Nowa Synagoga" wzięła się z tego, że zastąpiła ona starszą, drewnianą świątynię. Synagoga istniała jedynie 63 lata, w 1938 roku została zdemolowana przez hitlerowską bojówkę podczas tzw. "nocy kryształowej" z 9 na 10 listopada. Szczątki świątyni zostały wysadzone w 1941 roku, a po wojnie została postawiona w jej miejscu pamiątkowa tablica. 

Upamiętnienie po latach

Dzięki inicjatywie Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce, w październiku tego roku rozpoczęły się pracę nad muralem przedstawiającym Nową Synagogę. Projekt został sfinansowany przez Urząd Marszałkowski, w ramach funduszu dla mniejszości etnicznych. Mural stworzony przez artystę Fruit of The Lump widać od strony ulicy Dworcowej, przy której położona była synagoga.