Lasy

Nowy mieszkaniec Drawieńskiego Parku Narodowego. To roczny ryś!

2023-03-21 13:13

Ryś to coraz rzadszy gatunek zwierzęcia z rodziny kotowatych. W 1995 roku rysie zostały objęte ścisła ochroną. Tym bardziej wyjątkowe było ostatnie wydarzenie w Drawieńskim Parku Narodowym. Nowym mieszkańcem zachodniopomorskich lasów został roczny ryś!

Ryś zamieszkał w Drawieńskim Parku Narodowym 

15 marca bieżącego roku Drawieński Park Narodowy poinformował o przywitaniu nowego mieszkańcy zachodniopomorskich lasów - rocznego rysia! Kociak został przetransportowany w specjalnej skrzyni i wypuszczony przy granicy Drawieńskim Parkiem Narodowym, na terenie Nadleśnictwa Drawno. Ryś będzie jednak wciąż kontrolowany, tak aby nie stała mu się krzywda:

Dzięki obroży telemetrycznej teraz będzie można śledzić losy drapieżnika i zbierać informacje, jak radzi sobie w dzikim terenie - informuje Drawieński Park Narodowy 

Park zapewnia jednak, że rysie niezwykle szybko aklimatyzują w nowych warunkach. Mamy nadzieję, że niedługo poznamy nowe szczegóły z pobytu rysia w naszych lasach! 

Ryś - czym się charakteryzuje? 

Pojawienie się rysia w Drawieńskim Parku Narodowym jest o tyle specjalne, że to zwierze z rodziny kota, jest pod ścisłą ochroną gatunkowa od 1995 roku. Rysi w Polsce jest bardzo mało, bo około 150 i to podliczając oba gatunki - rysia bałtyckiego oraz karpackiego. Dlatego tak ważna jest tzw. "reintrodukcja" rysi do polskich lasów. Rysie polują na sarny i w naturalny sposób prowadzą do regulacji populacji zwierząt z rodziny jeleniowatych. Niestety kłusownictwo i coraz mniejsze powierzchnie lasów skutecznie ograniczały ilość rysi w Polsce. Miejmy nadzieję, że akcje taka jak ta Drawieńskiego Parku Narodowego odwróci tę statystykę! 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE