Lasy

Nowy mieszkaniec Drawieńskiego Parku Narodowego. To roczny ryś!

2023-03-21 13:13

Ryś to coraz rzadszy gatunek zwierzęcia z rodziny kotowatych. W 1995 roku rysie zostały objęte ścisła ochroną. Tym bardziej wyjątkowe było ostatnie wydarzenie w Drawieńskim Parku Narodowym. Nowym mieszkańcem zachodniopomorskich lasów został roczny ryś!

Ryś zamieszkał w Drawieńskim Parku Narodowym 

15 marca bieżącego roku Drawieński Park Narodowy poinformował o przywitaniu nowego mieszkańcy zachodniopomorskich lasów - rocznego rysia! Kociak został przetransportowany w specjalnej skrzyni i wypuszczony przy granicy Drawieńskim Parkiem Narodowym, na terenie Nadleśnictwa Drawno. Ryś będzie jednak wciąż kontrolowany, tak aby nie stała mu się krzywda:

Dzięki obroży telemetrycznej teraz będzie można śledzić losy drapieżnika i zbierać informacje, jak radzi sobie w dzikim terenie - informuje Drawieński Park Narodowy 

Park zapewnia jednak, że rysie niezwykle szybko aklimatyzują w nowych warunkach. Mamy nadzieję, że niedługo poznamy nowe szczegóły z pobytu rysia w naszych lasach! 

Ryś - czym się charakteryzuje? 

Pojawienie się rysia w Drawieńskim Parku Narodowym jest o tyle specjalne, że to zwierze z rodziny kota, jest pod ścisłą ochroną gatunkowa od 1995 roku. Rysi w Polsce jest bardzo mało, bo około 150 i to podliczając oba gatunki - rysia bałtyckiego oraz karpackiego. Dlatego tak ważna jest tzw. "reintrodukcja" rysi do polskich lasów. Rysie polują na sarny i w naturalny sposób prowadzą do regulacji populacji zwierząt z rodziny jeleniowatych. Niestety kłusownictwo i coraz mniejsze powierzchnie lasów skutecznie ograniczały ilość rysi w Polsce. Miejmy nadzieję, że akcje taka jak ta Drawieńskiego Parku Narodowego odwróci tę statystykę!