Nie tylko będą wyglądać, ale i oczyszczą powietrze

2022-05-11 13:59
Ekomural w Szczecinie
Autor: Urząd Marszałkowski w Szczecinie

W Szczecinie powstaną kolejne ekomurale. Dwa z nich zobaczymy już w wakacje na ścianach szczytowych nowego gmachu Urzędu Marszałkowskiego przy ulicy Piłsudskiego.

Na czym polegać będzie ekologiczność murali?

- Chodzi głównie o farby fotokatalityczne, one zawierają nanokryształki tytanu. Po prostu chodzi o reakcję chemiczną , pochłanianie azotu, dwutlenku siarki, składników spalin samochodowych i później takie bezpieczne przetwarzanie ich. Spaliny trafiając na ścianę, będąc absorbowane, rozkładają się. Właściwie 1 metr kwadratowy ściany pomalowanej takimi farbami działa tak samo jak średniej wielkości drzewo - tłumaczy Tomasz Maciejewski, z Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie.

Wyłoniono już artystów, którzy wykonają łącznie 7 takich murali w regionie. Powstaną one między innymi w Stargardzie, Policach czy Goleniowie. Co ciekawe  farba katalityczna, która będzie wykorzystana do ich stworzenia jest produkowana w Szczecinie.

Polecany artykuł:

Nie spać! Zwiedzać!

Pierwsze tego typu malowidło powstało w ubiegłym roku przy rondzie Giedroycia. Koszt wykonania ekologicznych murali to około 300 tysięcy złotych.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE