​"Nie chcemy segregacji w naszym zawodzie!" Protest pielęgniarek i położnych ze Szczecina i regionu

2021-06-07 16:27 Rafał Ceglarek
Protest pielegniarek Szczecin
Autor: Paweł Miodowski

​'Nie dla ustawy ministra Niedzielskiego' - między innymi takie hasło można było usłyszeć dzisiaj przed Zachodniopomorskim Urzędem Wojewódzkim w Szczecinie, gdzie protestowały pielęgniarki i położne. Personel medyczny nie zgadza się z nowymi rozwiązaniami przygotowanymi przez resort Zdrowia w zakresie wynagrodzeń.

Tzw. "Ustawa Niedzielskiego" to segregacja zawodowa - mówi Małgorzata Szymankiewicz z regionalnego Związku Pielęgniarek i Położnych - Ustawa faworyzuje pielęgniarki z wyższym wykształceniem, a nie te z doświadczeniem. Jest skok między pielęgniarką, która ma stopień magistra i specjalizację, a jest młodą pielęgniarką, świeżo wchodzącą do zawodu, a taką, która ma licencjat lub prawo wykonywania zawodu z tytułu liceum i ma 30 lat doświadczenia. Jest tutaj między nimi koło 1000 zł różnicy.

Do protestujących pielęgniarek wyszedł, Wojewoda Zbigniew Bogucki - Tyle pieniędzy, ile jest dodatkowo, teraz mówimy o 3,5 miliarda złotych, które mają być przecież dokładnie na wynagrodzenia przekazane dla pracowników ochrony zdrowia. Mówimy o ciągle wzrastających wydatkach, w ogóle na system ochrony zdrowia. Oczywiście prześlę list do ministra, aczkolwiek chciałbym zaznaczyć, że to nieudolność poprzednich rządów spowodowało taką sytuację.

Przypomnijmy, podobne protesty odbyły się dzisiaj w całej Polsce.

Najprzystojniejsi aktorzy z tureckich seriali. TOP10 | ESKA XD - Hotplota #24