Quiz

"Nic dwa razy się nie zdarza". Jak dobrze znasz Wisławę Szymborską? [QUIZ]

2023-10-18 15:02

Chyba nie było drugiej tak wybitnej poetki w historii naszego kraju. Wisława Szymborska jako pierwsza Polska zdobyła nagrodę Nobla w dziedzinie literatury, a stało się to dokładnie 27 lat temu, 3 października 1996 roku. Z tego powodu przygotowaliśmy dla was quiz ze znajomości twórczości i życiorysu noblistki. Zdobędziecie komplet punktów?

Wisława Szymborska - pierwsza polska noblistka 

3 października 1996 roku to data niezwykle ważna dla polskiej literatury. Wisława Szymborska jako pierwsza Polka otrzymała nagrodę Nobla w dziedzinie literatury (wcześniej Nobla z fizyki otrzymała oczywiście Maria Skłodowska-Curie). Tym samym Szymborska dołączyła do panteonu wielkich polskich wieszczy, takich jak Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont oraz Czesław Miłosz. Tak komitet noblowski uzasadniał nagrodę dla poetki:

- Za poezję, która z ironiczną precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi ukazać się we fragmentach ludzkiej rzeczywistości

Ponad 20 lat musieliśmy czekać, aby kolejna Polka zdobyła Nobla z literatury. W 2018 prestiżową nagrodę otrzymała Olga Tokarczuk, za powieści "Bieguni" oraz "Księgi Jakubowe". Niewątpliwe, gdyby nie przetarcie szlaków przez Szymborską, Tokarczuk nie mogłaby liczyć na tak znaczący zaszczyt. 

W 27. rocznicę przyznania Szymborskiej nagrody Nobla zapraszamy was do rozwiązania prostego quizu z twórczości i życiorysu polskiej noblistki. Czy wasza wiedza jest wystarczająca?

Co wiesz o Wisławie Szymborskiej? Quiz o polskiej noblistce

Pytanie 1 z 10
Gdzie urodziła się Wisława Szymborska?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE