Nagrody żeglarskie z kategorią imienia Aleksandra Doby? Pojawił się taki pomysł

2021-02-26 10:32
Aleksander Doba radził sobie na morzach i oceanach jak mało kto
Autor: archiwum Aleksander Doba radził sobie na morzach i oceanach jak mało kto

Prezydent Piotr Krzystek zwrócił się do kapituły konkursu Międzynarodowych Nagród Żeglarskich Szczecina z propozycją nadania jednej z kategorii imienia Aleksandra Doby. Utytułowany podróżnik i kajakarz zmarł w poniedziałek po zdobyciu szczytu Kilimandżaro.

 “Minęło już kilka dni, ale dalej trudno uwierzyć, że nie zobaczymy go więcej na żadnej wyprawie. Zarażał pasją, robił rzeczy nietuzinkowe. Okazją do wyróżniania takich właśnie działań mogą być Międzynarodowe Nagrody Żeglarskie Szczecina. Zwróciłem się do Kapituły konkursu, aby rozważyła nadanie jednej z kategorii imienia Aleksandra Doby” - napisał Krzystek na Facebooku.

Nagrody żeglarskie przyznawane są co roku w kilku kategoriach. Część z nich upamiętnia postaci związane z morzem i żeglowanie m.in. Ludomira Mączkę, Kazimierza Kubę Jaworskiego, Kazimierza Haskę czy Teodora Czarneckiego. 

Aleksander Doba zmarł w poniedziałek w wieku 74 lat. Jako pierwszy człowiek w historii samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki z kontynentu na kontynent. Łącznie trzykrotnie samotnie przepłynął kajakiem Atlantyk, a także m.in. jezioro Bajkał i Morze Bałtyckie. W plebiscycie „National Geographic” zdobył tytuł „Podróżnika Roku 2015”. Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Sonda
Czy podróżujesz podczas epidemii COVID-19?
Aleksander Doba nie żyje
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE