Na latarni morskiej w Świnoujściu załopocze potężna biało-czerwona flaga

2021-04-29 14:29 PAP. PAZ
Operacja wciągania flagi na latarnię morską nie jest prostym zadaniem
Autor: Pixabay.com Operacja wciągania flagi na latarnię morską nie jest prostym zadaniem

W najbliższą niedzielę w Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej na latarni morskiej w Świnoujściu załopocze licząca 400 metrów kwadratowych biało-czerwona flaga. To największa flaga w Polsce – podkreślają służby prasowe Świnoujścia.

Potężna flaga zostanie wciągnięta już po raz ósmy. Operacja rozpocznie się 2 maja tuż przed południem. Łopoczącą biało-czerwoną można będzie zobaczyć z dołu latarni, ale też m.in. z plaży, portu jachtowego, nabrzeża Władysława IV oraz na żywo w internecie na specjalnej stronie.

Operacja wciągania flagi nie jest prostym zadaniem, bowiem waży ona ponad 100 kilogramów i ma ponad 400 metrów kwadratowych powierzchni.

Polub nasz fanpage ESKA Szczecin News na Facebooku! Znajdziesz tam najciekawsze informacje z Twojego miasta i regionu

"Trzeba też pamiętać, że latarnia ma aż 68 metrów wysokości i na szczycie panują inne warunki niż na dole" – powiedział prezes Świnoujskiej Organizacji Turystycznej Piotr Piwowarczyk. "Przede wszystkim wieje większy wiatr. Flaga zachowuje się jak potężny żagiel, na który działa ogromna siła. Bez wolontariuszy ze świnoujskiego Klubu Wysokogórskiego Watra nie dalibyśmy rady wciągnąć jej na szczyt" – dodał Piwowarczyk.

W całą operację zaangażowani są również latarnicy, harcerze i świnoujskie krawcowe, które flagę uszyły

Raport z Anteny 29.04