Mężczyźnie grozi do ośmiu lat więzienia

i

Autor: Pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne Mężczyźnie grozi do ośmiu lat więzienia

Mieszkaniec Szczecina oferował fałszywe zaświadczenia o negatywnym wyniku testu na koronawirusa

2021-04-02 12:35

Dolnośląscy policjanci zatrzymali 21-letniego mieszkańca Szczecina, który na jednym z portali internetowych oferował do sprzedaży fałszywe zaświadczenia o negatywnym wyniku testu na obecność koronawirusa. Mężczyźnie grozi do ośmiu lat więzienia.

21-latka zatrzymali w Szczecinie funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu zajmujący się na co dzień zwalczaniem cyberprzestępczości. Mężczyzna na jednym z internetowych portali ogłoszeniowych oferował do sprzedaży fałszywe zaświadczenia o negatywnym wyniku testu na obecność Sars-CoV-2.

"W jego »asortymencie« były również zaświadczenia zwalniające z noszenia maseczki ochronnej. Według sprzedającego dokumenty, które można było u niego kupić, były niezwykle wiarygodne i bez obaw mogły być wykorzystywane do okazywania służbom państwowym, w celu umożliwienia ich właścicielom między innymi podróżowania bez konieczności odbycia kwarantanny" – wyjaśnił  mł. asp. Przemysław Ratajczyk z biura prasowego dolnośląskiej policji. 

Podczas przeszukania mieszkania 21-latka policjanci znaleźli sprzęt, który mężczyzna wykorzystywał do umieszczania ogłoszeń w internecie, telefon, za pomocą którego kontaktował się z klientami, karty bankomatowe oraz nośniki pamięci. W toku dalszych czynności okazało się również, że mężczyzna był już wcześniej karany za oszustwa.

Obecnie z zatrzymanym trwają czynności procesowe. "Dalsze postępowanie w tej sprawie prowadzić będą szczecińscy policjanci, którzy zajmą się szczegółowym wyjaśnieniem wszelkich okoliczności nielegalnego procederu, którym trudnił się 21-latek" – przekazał Ratajczyk. Za tego typu przestępstwo grozić może kara do ośmiu lat więzienia.

Sonda
Czy testy na Covid-19 na lotniskach powinny być bezpłatne?
Kultowe samochody z seriali | ESKA XD - Prosto z salonu #19
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE