Szczecin

Miasto policzyło bezdomnych. Ile osób nie ma domu w Szczecinie?

2024-02-29 15:30

Specjaliści z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, strażnicy miejscy, funkcjonariusze SOK, ratownicy medyczni oraz pracownicy schronisk w środę wieczorem ruszyli w teren z anonimowymi ankietami. To pierwsze po pandemii liczenie osób w kryzysie bezdomności. W 2019 roku w Szczecinie doliczono się 853 bezdomnych.

Ile bezdomnych żyje w Szczecinie?

"To przedsięwzięcie jest ważne, bo pozwoli zdiagnozować, uchwycić osoby w kryzysie bezdomności" – powiedział podczas wieczornej zbiórki w centrum miasta Marcin Kowalski, dyrektor MOPR. Jak dodał, magistrat szacuje, że w Szczecinie jest około 700 takich osób. "Dziś zweryfikujemy nasze informacje. Na pewno będą zmiany w porównaniu do badania w 2019 roku, bo przez te pięć lat mierzyliśmy się z poważnymi kryzysami: pandemia, kryzys migracyjny" – mówił dyrektor MOPR.

Ogólnopolskie Badanie Liczby Osób Bezdomnych odbyło się na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w tym samym terminie we wszystkich regionach i z ujednoliconym wzorem ankiety. Przed pandemią organizowano je co dwa lata. W 2015 roku w Szczecinie doliczono się 1176 bezdomnych; w 2017 – 965, w 2019 – 853. Pełne dane obecnego liczenia mają zostać przedstawione do 20 marca.

W badanie w nocy ze środy na czwartek zaangażowanych było ok. 70 osób ze szczecińskich służb, instytucji i organizacji, które na co dzień niosą pomoc osobom w kryzysie bezdomności. 20 pracowników MOPR, pięć dwuosobowych patroli straży miejskiej, policjanci, funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei, ratownicy medyczni oraz pracownicy schronisk i noclegowni. Ankiety przeprowadzono też w szpitalach, zakładach karnych i izbie wytrzeźwień.

Sprawdzano też miejsca, gdzie zwykle przebywają bezdomni – ogrody działkowe, opuszczone budynki czy węzły ciepłownicze. "Najtrudniej zlokalizować osoby przebywające poza schroniskami, dworcem. Na przykład na działkach, w pustostanach" – wyjaśniała Joanna Wojtach, rzeczniczka prasowa straży miejskiej.

Dostępność schronisk w Szczecinie

Arkadiusz Oryszewski, prezes stowarzyszenia Feniks, które prowadzi schroniska i noclegownie dla bezdomnych w Szczecinie i Policach, uczestniczył w akcji po raz kolejny. "Pod opieką schroniska w Szczecinie mamy ponad 80 osób. Policzyliśmy też osoby, które koczują w znanych nam miejscach. Było ich kilkanaście" – poinformował w środę przed północą. "Dzisiejsza akcja to nie tylko liczenie, ale też okazja, by się przypomnieć tym osobom. Zaoferować pomoc. Jestem gotowy zabrać ich od razu" – deklarował Oryszewski.

Dyrektor MOPR w nocy ze środy na czwartek również objechał kilka punktów, gdzie mogą przebywać osoby w kryzysie bezdomności. Pierwszym adresem były zaniedbane ogródki działkowe u zbiegu ulic Szczawiowej i Bydgoskiej. W starej przyczepie kempingowej miejskie służby zastały starszego mężczyznę. Odpowiedział na pytania pracownika socjalnego, ale o przenosinach do schroniska rozmawiać nie chciał. Tak jak mężczyzna koczujący w niewielkiej budce 20 metrów dalej. Bliżej ulicy, pod prowizorycznym zadaszeniem, przy rurach ciepłowniczych, przebywał kolejny bezdomny. Odmówił współpracy.

"Jeśli ktoś nie chce w ogóle rozmawiać, w ankietę wpisujemy tylko płeć, wiek w przybliżeniu oraz miejsce, w którym przebywa" – wyjaśnili streetworkerzy.

Działania wspierające osoby w kryzysie bezdomności prowadzą na co dzień. Oferują schronienie, pomoc finansową, żywnościową, rzeczową, higieniczną oraz aktywizację społeczną i zawodową. Dzięki policzeniu bezdomnych i analizie ankietowych danych będą pomagać skuteczniej.

W anonimowych ankietach znajdują się m.in. takie informacje: wiek, płeć, obywatelstwo, stan cywilny, wykształcenie, czas trwania bezdomności, co było jej przyczyną.

W Szczecinie działają cztery schroniska i noclegownie dla bezdomnych, jedno schronisko z usługami opiekuńczymi oraz tzw. ogrzewalnia.

Badania z 2019 r. w całej Polsce wykazały 30330 osób w kryzysie bezdomności.

Przejmujący wywiad z Arturem Binkowskim. Były pięściarz został bezdomnym