humor

Memy Wielkanocne 2023. "Czy umyłaś okna dla Jezusa"?

2023-04-09 16:48

Święta Wielkanocne to piękny czas, kiedy w wiosennej atmosferze spotykamy się całą rodziną. Malowanie jajek, strojenie święconki, czy lany poniedziałek - to niezastąpione wielkanocne tradycje. W tym wszystkim znajdzie się jednak miejsce na trochę śmiechu. Zobaczcie naszą selekcję najzabawniejszych memów!

Wielkanoc - historia święta 

Mimo że Wielkanoc kojarzy nam się głównie z chrześcijańskim świętem, to jego historia sięga jeszcze czasów pogańskich. "Wielka Noc" była obchodzona przez Anglosasów w dniu przesilenia wiosennego, na cześć bogini Ostary (stąd angielska nazwa Easter). Z kolei Słowianie obchodzili wtedy święto Jaryły, boga płodności i urodzaju. W religii chrześcijańskiej Wielkanoc pojawiła się dopiero w 325 roku n.e, po soborze nicejskim. W to święto Chrześcijanie wspominają śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Przez wieki obchodzenia święta wytworzyły się różne obrzędy, takie jak strojenie święconki, czy malowanie jajek. Ostatnimi czasy internautom dużo radości sprawia tworzenie... wielkanocnych memów. Aktualnie Wielkanoc w Polsce jest świętem ustawowym, kiedy nie idziemy do pracy. 

Wielkanoc 2023 w Polsce

Wielkanoc jest świętem ruchomym, a to oznacza, że co roku wypada w innym terminie. W 2023 roku Święta Wielkanocne wypadają 9 kwietnia (Niedziela Wielkanocna) i 10 kwietnia (Poniedziałek Wielkanocny). Z kolei w 2024 roku Wielkanoc wypadnie 31 marca (Niedziela Wielkanocna) i 1 kwietnia (Poniedziałek Wielkanocny). Przyszłoroczne święta odbędą się więc o całe 10 dni wcześniej niż w 2023 roku.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE