Mają ratować kobiety i dzieci z koronawirusem. Szczeciński szpital apeluje o pomoc

2020-03-25 19:32 Alicja Wirwicka
Szpital Zdroje w Szczecinie apeluje o pomoc
Autor: Szpital "Zdroje"

Szczeciński Szpital "Zdroje" ma pomagać w ratowaniu części pacjentów z koronawirusem. Chodzi o dzieci, kobiety w ciąży i pacjentki ginekologiczne. Tymczasem w placówce już zaczyna brakować sprzętu. Szpital apeluje o pomoc!

Szpital „Zdroje”, decyzją Wojewody Zachodniopomorskiego, został wskazany jako jedyna placówka w województwie do opieki nad kobietami w ciąży, rodzącymi oraz noworodkami i małymi dziećmi zakażonymi koronawirusem COVID-19. - Oznacza to, że w każdej chwili mogą pojawić się u nas pierwsi pacjenci wymagający zastosowania najbardziej rygorystycznych procedur sanitarnych. Musimy zadbać o ich bezpieczeństwo, jak również o bezpieczeństwo personelu medycznego, który - jak doskonale wiecie - stoi na pierwszej linii frontu walki. Jednym z najistotniejszych elementów tego procesu jest potrzeba zapewnienia czystości i sterylności pomieszczeń szpitalnych - przekonuje Magdalena Knop, rzecznik szpitala.

Dlatego placówka zwróciła się do firm, ale także mieszkańców Szczecina, z prośbą o pomoc. Potrzebne jest wszystko, co pomoże szpitalowi przygotować się na pierwszych pacjentów, którzy wkrótce trafią do "Zdrojów". Aparaty do dekontaminacji, które szpital musi pilnie kupić, umożliwiają usunięcie i dezaktywację zanieczyszczeń znajdujących się w danym pomieszczeniu wraz na wszystkich znajdujących się w nim sprzętach. To urządzenia mobilne (jezdne) – mogą być używane w salach chorych, w salach operacyjnych i zabiegowych, w SOR i izbach przyjęć, w izolatkach, salach intensywnej opieki medycznej czy w poczekalniach.

Poza specjalistycznym sprzętem potrzebne jest to, czego obecnie brakuje właściwie we wszystkich szpitalach w kraju, czyli środków ochrony osobistej. Maseczki, kombinezony - to wszystko szpital musi kupić jak najszybciej. W tej chwili placówka ma zapas 12,5 tys. maseczek chirurgicznych. Jeśli pojawi się zakażony pacjent, taka ilość starczy zaledwie na kilka dni.

- Brakuje nam środków ochrony osobistej – tych podstawowych, niezbędnych do codziennego funkcjonowania szpitala, jak również specjalistycznych, gwarantujących pełną ochronę biologiczną. Brakuje sprzętów i aparatury medycznej – w tym dodatkowego łóżka porodowego, które moglibyśmy odrębnie dedykować zakażonym pacjentkom rodzącym - wylicza Knop.

Potrzeby są tak duże, że Szpital "Zdroje" w Szczecinie postanowił zaapelować o pomoc. Środki finansowe można przekazywać na specjalnie wydzielone do tego celu konto bankowe szpitala:


Bank PKO BP 28 1020 4812 0000 0602 0084 5404


To rachunek bankowy utworzony na ściśle określony cel. Wszystkie środki, które zostaną na niego przelane, będą przeznaczone bezpośrednio na przeciwdziałanie i usuwanie skutków koronawirusa COVID-19 w szpitalu.