Krzywy Las powoli znika. Jaka przyszłość czeka ten niezwykły pomnik przyrody?

2021-01-21 10:58
Wycięto drzewa w Krzywym Lesie pod Gryfinem
Autor: Rzuwig/Wikimedia Commons

Krzywy Las w Nowym Czarnowie koło Gryfina to jedno z najbardziej tajemniczych i urokliwych miejsc na Pomorzu Zachodnim. Niestety, rosnące w nim drzewa powoli zamierają. Turyści, którzy wybrali się do Krzywego Lasu w ostatnich dniach, mogli napotkać na jego terenie ścięte drzewa. Czy to początek wycinki w tym niezwykłym miejscu?

Kilkaset sosen, które wyginają się pod różnymi kątami to atrakcja turystyczna, która przyciąga turystów z całego świata. O Krzywym Lesie pisał m.in. “The New York Times”. Leśnicy stale monitorują rosnące tam drzewa. Ostatnio zauważyli, że dwie sosny są zagrożeniem dla osób odwiedzających ten pomnik przyrody. Podjęto decyzję o ich wycięciu, ale zarazem pozostawiono je na terenie lasu do naturalnego rozkładu. Stąd widok ściętych drzew i gałęzi, który może rodzić pytania o przyszłość tego miejsca. 

Z uwagi na wiek oraz ich genezę drzewa tworzące pomnik przyrody wykazują i będą wykazywać tendencję do zamierania. To naturalny proces” - uspokaja Nadleśnictwo Gryfino na swojej stronie internetowej. 

Leśnicy podkreślają, że aby zachować ciągłość istnienia tego pomnika przyrody, wkrótce w pobliżu Krzywego Lasu powstaną dwie 10-arowe powierzchnie zastępcze. “Prowadzone będą próby odtworzenia krzywizn drzew, poprzez naśladowanie sposobów, jakie wykorzystali protoplaści tworzący niegdyś ten niezwykły dziś pomnik przyrody” - informuje nadleśnictwo. 

Krzywy Las pod Gryfinem - jak dojechać?

Las położony jest w okolicy wsi Nowe Czarnowo pod Gryfinem. Aby do niego dojechać, należy kierować się na Chojnę i skręcić w drogę prowadzącą do Elektrowni Dolna Odra. Około 100-200 metrów przed bramą wjazdową do elektrowni stoi kilkupiętrowy budynek. W tym miejscu można zaparkować samochód. Idąc wzdłuż rurociągu, dotrzemy w kilka minut do Krzywego Lasu. 

Jak powstał Krzywy Las pod Gryfinem?

Jest kilka teorii na ten temat. Jako lokalne legendy krążą opowieści o czołgach, które rozjechały młode drzewka. Najbardziej wiarygodna wersja mówi, że drzewa zostały tak ukształtowane w wyniku celowej działalności ludzi, którzy uprawiali je specjalnie na tzw. krzywulce do budowy mebli czy łodzi. 

ESKA XD #014
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE