Policja

i

Autor: Magdalena Witt-Ratowska / Zdjęcie poglądowe Zielona Góra: Pościg za fordem focusem. Padły strzały! Trwa obława

Internet jest zalewany fałszywymi informacjami.

2022-03-03 21:55

I dlatego szczecińska policja ostrzega przed fake newsami.

W ostatnim czasie w sieci pojawia się coraz więcej treści, które wprowadzają chaos i dezinformację. Zanim cokolwiek przeczytamy, warto się zastanowić czy dana informacja jest prawdziwa. Ale czym właściwie jest fake news i jak go rozpoznać:

- Zazwyczaj opisuje konkretne wydarzenie które jest kontrowersyjne. Pamiętajmy, sprawdzajmy informacje, które przeglądamy. Przeanalizujmy stronę czy wygląda ona na wiarygodną czy jest profesjonalnie przygotowana, czy znane są źródła finansowania strony. Warto też sprawdzić na jakiej domenie istnieje ta strona czy też adres jest nietypowy, domena nie pochodzi z egzotycznych krajów. - mówi Paweł Pankau ze szczecińskiej policji.

Autorzy takich informacji tworzą je z różnych powodów:

- Jest to brak kompetencji twórców tekstów, chęć wyłudzania danych, a także manipulowanie opinią publiczną i wprowadzanie tak zwanej dezinformacji. - dodaje Paweł Pankau

Aktualnie w Polsce nie ma przepisów, na podstawie których można ukarać osoby tworzące i powielające fake newsy. Warto jednak zgłaszać konta w mediach społecznościowych, na których pojawiają się nieprawdziwe informacje.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE