seniorka

i

Autor: Pixabay

policja

Fałszywa "wnuczka" okradła mieszkankę Stargardu z 60 tysięcy złotych

2023-03-27 11:11

Oszustwa na "wnuczka" stały się już nagminne. Złodzieje wykorzystują naiwność starszych osób i ich technologiczne nieobycie. Niestety 79-letnia seniorka ze Stargardu dała się podejść oszustom i przekazała im aż 60 tysięcy złotych! Poznajcie szczegóły tej bulwersującej sprawy.

Oszustwo na "wnuczkę" w Stargardzie

Do oszustwa miało dojść 23 marca bieżącego roku w Stargardzie. Do 79-letniej zadzwoniła rzekoma "wnuczka", która poinformowała ją o udziale w tragicznym wypadku. Jedynym wyjściem z tej sytuacji miało być przekazanie znacznej kwoty pieniędzy:

Dzwoniąca oznajmiła, że przebywa na komendzie, jest przesłuchiwana i będzie potrzebna kaucja, aby nie trafiła do więzienia - informuje mł. asp. Justyna Siwarska z KMP w Stargardzie

W tym czasie mąż seniorki udał się na komisariat policji, aby potwierdzić wypadek. Jego nieobecność wykorzystali oszuści, którzy szybko sfinalizowali proces przekazania pieniędzy:

- Seniorka kontynuowała rozmowę z kobietą, która podając się za policjantkę poinformowała, że chce pomóc jej wnuczce, ale do tego potrzebne są pieniądze. Namówił kobietę do zapakowania w reklamówkę posiadanych w domu oszczędności i przekazania ich „adwokatowi” wnuczki, który przyszedł do jej mieszkania - dodaje mł. asp. Justyna Siwarska

Niestety kobieta straciła 60 tysięcy złotych. Teraz policja bada sprawę. 

Jak zabezpieczyć się przed oszustwem?

Komenda Miejska Policji w Stargardzie przygotowała listę zasad, którymi warto się kierować, aby nie zostać oszukanym przez telefon lub internet:

  • bezwzględnie stosuj zasadę ograniczonego zaufania
  • konsultuj się z najbliższymi w przypadku kontaktu osoby potrzebującej naszych pieniędzy
  • nie informuj nikogo o ilości pieniędzy, które masz w domu lub przechowujesz na koncie
  • zadzwoń do kogoś z rodziny, zapytaj o to czy osoba, która prosiła cię o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętaj, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowamy się rozsądnie.
  • nie ulegaj presji czasu wywieranej przez oszustów
  • nie otwieraj drzwi osobom nam nieznanym, tym bardziej, jeżeli przebywamy mieszkaniu lub domu sami
  • nie przekazuj osobom podającym się za funkcjonariuszy służb mundurowych żadnych środków pieniężnych i kosztowności
  • Policja prowadząc czynności nigdy nie bierze od obywateli pieniędzy
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE