Jak robić świąteczne zakupy, nie narażając siebie i innych?

i

Autor: Shutterstock

Epidemia spowodowała wzrost cen i wysyp fałszywych sklepów. Jak nie dać się oszukać?

2020-03-30 12:27

Epidemia i panująca w związku z nią panika, sprzyjają działalności wszelkiego rodzaju oszustów oraz ludzi, którzy po prostu chcą osiągnąć w tym wyjątkowym czasie dodatkowe korzyści materialne.

Gdy epidemia dopiero się w naszym kraju rozkręcała, klienci tłumnie uderzyli do sklepów, dosłownie czyszcząc półki, głównie z makaronów i papieru toaletowego... w sumie nie wiedzieć czemu. Mania zakupowa przebiła statystyki Bożego Narodzenia, które co roku jest okresem największej gorączki zakupów. Jednocześnie w górę skoczyły ceny różnego rodzaju produktów, z jednej strony z powodu zaburzenia równowagi łańcuchów dostaw, a drugiej ze zwykłej ludzkiej chciwości.

Wielu nieuczciwych sprzedawców sztucznie zawyża ceny niektórych niezwykle popularnych produktów. Sytuacji na rynku przyjrzał się nawet UOKiK, który planuje wprowadzić regulację cen. Proponuje on wprowadzenie w pewnych regulacji mających uchronić konsumentów przed nieuczciwymi sprzedawcami windującymi ceny żywności w czasie epidemii.

Również zakup takiej maseczki ochronnej to jest dziś prawdziwe wyzwanie. Ich ceny poszybowały mocno w górę i nie zawsze jest to cena uczciwa. Fakt ich dostępność kuleje, ale to też nie jest wystarczający powód do zawyżania ceny. Zwłaszcza w sytuacji, gdy od tej dostępności do maseczek, na którą narzekają również służby medyczne, zależy życie i zdrowie. Tyczy się nie tylko sklepów stacjonarnych, ale również tych internetowych.

W takich sklepach internetowych, w których zakupy będziemy robić dużo chętniej w czasie epidemii, o oszustwo o wiele prościej. Wszak dokonujemy transakcji tak naprawdę w ciemno. Jakość zakupionego produktu możemy ocenić dopiero po jego otrzymaniu. Problem pojawia się w sytuacji, gdy takiej przesyłki nie otrzymamy. Dziwnym trafem w Sieci pojawiło się nagle sporo nowych sklepów z bardzo popularnymi ostatnio rzeczami, których próżno szukać w sklepach. Część z nich to zwykłe fejki, które chcą nas naciągnąć. Na co więc warto zwrócić uwagę przed zakupem?

  1. Nie kupuj spontanicznie. Przed zakupem, a już na pewno przed podaniem danych swojej karty płatniczej albo zrobieniem przelewu, upewnij się, że na pewno chcesz dokonać zakupu akurat w tym sklepie.
  2. Oceń czy sklep jest nowy i jakie opinie w Sieci możesz znaleźć na jego temat?
  3. Czy ceny nie wydają się wyjątkowo wysokie, ale też wyjątkowo niskie? Warto sprawdzić, jak ceny kształtują się w innych sklepach. Jeśli u danego sprzedawcy sytuacja mocno odbiega od normy, to powinna zaświecić się nam alarmowa lampka.
  4. Jeśli już na pewno chcesz dokonać zakupu w danym sklepie, warto zrobić zakup na próbę. Jeśli wszystko pójdzie gładko, będziemy mieć większą pewność przed złożeniem większego zamówienia, które w przypadku oszustwa niesie ryzyko poniesienia dużych strat.

Krótko mówiąc - przede wszystkim trzeba się kierować zdrowym rozsądkiem i nie można ulegać panice. 

KoronawirusRaport: Szczecin 27.03
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE