quiz

Rozpoznasz 7 starożytnych cudów świata na zdjęciach? Banalny quiz dla fanów historii

2023-12-02 9:27

W czasach starożytności, kiedy nie było jeszcze przewodników turystycznych, 7 cudów świata stanowiły dla podróżników mapę najpiękniejszych zabytków świata. Mimo, że z oryginalnej listy ostały się już tylko piramidy, dzięki szczegółowym rekonstrukcjom znamy wygląd wszystkich cudów. Czy rozpoznacie je w naszym quizie?

Siedem cudów świata - co do nich należy?

Nie jest znana dokładna data ustanowienia 7 cudów świata. Wiadomo natomiast, że stanowiły one swoisty przewodnik turystyczny w starożytnym świecie. Podróżnicy spragnieni zapierających dech w piersiach doznań ruszali trasą 7 cudów. 

Pierwsza odnaleziona lista 7 cudów świata jest datowana na II p.n.e. i została stworzona przez Antypatra z Sydonu. Co ważne, lista została skompletowana dopiero w średniowieczu. Większość budowli w niej zawartych już wtedy nie istniało, co jeszcze bardziej potęgowało atmosferę mitu. Warto dodać, że wszystkie siedem zostało stworzonych przez człowieka i nie jest dziełem natury. Co wchodziło w skład oryginalnej listy?

  • Piramida Cheopsa
  • Wiszące ogrody Semiramidy
  • Świątynia Artemidy w Efezie
  • Posąg Zeusa w Olimpii
  • Mauzoleum w Halikarnasie
  • Kolos Rodyjski
  • Latarnia morska na Faros

Najstarszym cudem jest Piramida Cheopsa, datowana na 2575 p.n.e. Co ciekawe, jest to jedyny cud, który ostał się aż do naszych czasów. Niestety reszta cudów została zniszczona w skutek trzęsień ziemi lub wojen. Aż 5 z 7 cudów świata zostało również zbudowanych przez Greków. 

Zapraszamy was do sprawdzenia swoich sił w naszym prostym quizie. Czy rozpoznacie 7 cudów świata na zdjęciach? 

7 cudów świata - czy rozpoznasz je na zdjęciach?

Pytanie 1 z 7
Zacznijmy od czegoś prostego. To jedyny cud świata, który przetrwał do dzisiejszych czasów
Piramida
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE