pieniądze

i

Autor: Pixabay

Finanse

Coraz większe zadłużenie u osób przez 18 rokiem życia. Z czego wynika?

2023-06-01 11:40

Mimo że znaczna większość osób niepełnoletnich nie zarabia jeszcze pieniędzy, to część z nich ma już imponujące długi. Tak wynika z raportu opartego na Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor, który podaje, że ponad 3000 osób przed 18 rokiem życia ma długi. Z czego może to wynikać?

Nieletni z długami w Polsce!

Raport InfoDług, przygotowany w oparciu o dane zgromadzone w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor i bazie informacji kredytowych BIK, nie pozostawia złudzeń - coraz więcej osób niepełnoletnich ma długi. W 2022 roku w rejestrze dłużników znajdowało się aż 3120 osób przed 18 rokiem życia, które posiadały swój dług! Oznacza to wzrost o ponad połowę, z 1400 osób w 2021 roku. Jeszcze bardziej szokują kwoty długów, które wzrosły z 620 000 tysięcy do ponad 3 560 000 złotych! 

Jakie są powody tak wysokich długów?

Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Zadłużenie u osób niepełnoletnich stanowi składową różnych problemów. Osoby niepełnoletnie m.in. często ignorują opłatę dodatkową za jazdę bez biletu:

A informacja o niesolidnym dłużniku może być widoczna w bazie dłużników nawet po jego wejściu w dorosłość i stać się przeszkodą przy zawieraniu umowy na telefon czy zrobieniu zakupów z odroczoną płatnością - informuje główny analityk BIG InfoMonitor Waldemar Rogowski

O wiele poważniejszym problemem są wysokie kredyty zaciągane przez nieletnich:

Dominują kredyty warte 2,3 mln zł, stanowiąc poważniejsze niż inne zaległości obciążenie dla zadłużonych nastolatków. Średnio na osobę wypada 38,1 tys. zł zaległości kredytowych, bo choć osoby poniżej 18 rok życia nie mogą jeszcze zaciągać kredytów, to jednak mogą je dziedziczyć - czytamy na portalu money.pl

Często długi nabywane są wraz z dziedziczeniem, z tzw. dobrodziejstwem inwentarza. Pamiętajmy, że w takim wypadku możemy zrzec się spadku.