Akcja Czysta Odra

i

Autor: Julia Nogalska

Co minutę do mórz i oceanów wpada 19 ton plastiku

2022-04-13 15:44

Woreczki, puszki a nawet gabaryty zalegają także na szczecińskim odcinku Odry.

80% odpadów w Zalewie Szczecińskim dociera tu z dopływów innych rzek. Zdecydowana większość z nich to plastik. Rusza wielka akcja sprzątania Odry, na którą już zgłosiło się 5 tysięcy chętnych.

- Na odcinku szczecińskim to sprzątanie będzie wyglądało bardzo różnie. Będą akcje prowadzone na deskach sup, będą też akcje na kajakach, a także akcje ze wsparciem żaglówek czy WOPR-u. Będą oni odbierali te największe śmieci. Każdy miłośnik aktywności znajdzie coś dla siebie, a przy okazji zrobi coś pożytecznego dla przyrody, dla Odry. Trzeba mieć świadomość tego, że te śmieci w Odrze trzeba liczyć w dziesiątkach ton - mówi Krzysztof Sowa ze Stowarzyszenia "Wywrotka".

Głównym celem organizatorów jest oczywiście pozbycie się odpadów z rzeki, ale także uświadomienie mieszkańcom ile śmieci generują. Każdy kto się zgłosi może liczyć na zwrot kosztów do 500 złotych. Pieniądze mają pokryć zakup niezbędnych worków, rękawic czy wynajęcie kajaka.

W ubiegłym roku w ramach wydarzenia tylko na samych kajakach zebrano 1400 kg śmieci. Akcja "Czysta Odra" rusza 29 kwietnia i potrwa do 8 maja.