Stres, zmęczenie, wypalenie zawodowe

i

Autor: pixabay Czym jest syndrom wypalenia zawodowego i jak z nim walczyć?

Praca

Oto objawy wypalenia zawodowego. Jak się przed nim ustrzec?

2024-12-09 11:18

Wypalenie zawodowe może spotkać każdą osobę, bez względu na to jaką pracę wykonuje i jakie zajmuje stanowisko. Stres, zmęczenie, zobojętnienie to mogą być pierwsze objawy. Jak walczyć z syndromem wypalenia.

Syndrom wypalenia zawodowego to nie wiąże się wyłącznie ze spadkiem energii i chwilowym znużeniem obowiązkami. Wypalenie to długotrwały i wielowymiarowy proces, który skutkuje problemami natury psychicznej i fizycznej.

Wypalenie zawodowe jest dość nowym zjawiskiem, które zaczęło się nasilać w latach 60. XX wieku, kiedy to na skutek szybko zmieniającego się świata, nowych technologii i postępującej globalizacji, ludzie zaczęli gonić za pieniędzmi i sukcesem.

Eska Summer City Olsztyn! Odlotowa jazda… Tor Kartingowy Kormoran

Objawy wypalenia zawodowego

Polacy są jednym z najbardziej zapracowanych narodów - tak wynika z badań przeprowadzonych przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). To nie napawa optymizmem, gdyż człowiek, który pracuje ponad swoje siły nie jest efektywny. Natłok obowiązków, chroniczny stres, niskie wynagrodzenie to idealne podłoże do tego, aby zacząć odczuwać objawy wypalenia zawodowego. Oto one:

  • zmęczenie
  • bezsenność
  • problemy z koncentracją
  • rozdrażnienie
  • obojętność
  • brak motywacji
  • niska samoocena
  • negatywne emocje
  • bezsilność
  • unikanie trudnych sytuacji
  • skłonność do używek

Gdy zauważasz u siebie powyższe objawy, musisz wiedzieć, że dzieje się coś złego. Nie bagatelizuj ich i zareaguj. Warto w takiej sytuacji zgłosić się do specjalisty, który oceni twój stan, wyda konkretną opinię i skieruje cię na odpowiednią terapię.

Jak ustrzec się przed wypaleniem zawodowym?

Aby przeciwdziałać wypaleniu zawodowemu warto pamiętać o kilku istotnych rzeczach. Jeśli czujesz, że przytłacza cię praca, bierzesz na siebie zbyt wiele obowiązków, porozmawiaj o tym ze swoim pracodawcą. Pamiętaj, że szef chce mieć w swojej firmie pracownika, który jest efektywny i jak najlepiej wywiązuje się ze swoich obowiązków.

Podnieś swoją odporność na stres. Możesz w tym celu udać się na terapię, czy szkolenie, które pomoże ci nauczyć się lepiej reagować w stresujących sytuacjach i momentach, gdzie trzeba zachować zimną krew.

Pamiętaj o balansie między pracą a życiem. W miarę możliwości, staraj się nie pracować ponad swoje siły, a po pracy spędź miło czas. Idź na rower, pojedź na plażę, spotkaj się ze znajomymi, pobaw się z dziećmi lub idź na romantyczną kolację z partnerem czy partnerką.

Dobrym sposobem jest również pielęgnowanie swoich pasji. Skupienie się na tym, co sprawia ci przyjemność działa odstresowująco i kojąco, daje poczucie satysfakcji, a ty momentalnie nabierasz wiatru w żagle.