Zbiornik Piachy

i

Autor: wikipedia.org/wiki/Piachy_(zbiornik) Zbiornik Piachy

Historia

Zabytkowe wagoniki powojennej kolejki zostaną wyciągnięte z zalewu Piachy

2023-09-26 11:12

Ostatniego dnia lipca na zalewie Piachy w Starachowicach prowadzone były poszukiwania zatopionych wagoników powojennej kolejki pracującej dla kopalni piasku. Poszukiwania mają być kontynuowane w najbliższą niedzielę 1 października, Paweł Kołodziejski - dyrektor Muzeum Przyrody i Techniki ma nadzieję, że tym razem uda się domknąć całą akcję.

Poszukiwania zabytkowych wagoników w Starachowicach

Akcja wyciągania z dna zalewu Piachy zabytkowych wagoników, lub ich elementów zaplanowana została na najbliższą niedzielę o godzinie 11:00. Spotkanie odbędzie się pod hasłem "Czyste Piachy", ponieważ za pomocą specjalistycznego sprzętu mają zostać wyciągnięte wszystkie niepotrzebne przedmioty, które zalegają na dnie zbiornika.

Kilka miesięcy temu fundacja z Politechniki Śląskiej, przeprowadziła badania dna zbiornika Piachy. Udało nam się wówczas zlokalizować elementy tych zabytkowych wagoników. Akcja uzyskała bardzo szeroki oddźwięk i wydobycie przerodzi się wręcz w oczyszczanie dna zalewu. Hasło spotkania brzmi "Czyste Piachy", ponieważ wśród współorganizatorów będzie Klub Sportowy, który zajmuje się pracami z magnesem neodymowym, dzięki któremu będzie można wyciągnąć z dna zbiornika wszystko co w nim zalega. Jestem bardzo ciekawy jak to będzie wyglądało, nigdy nie miałem okazji uczestniczyć w takim wydarzeniu - powiedział Paweł Kołodziejski, dyrektor Muzeum Przyrody i Techniki.

Akcja wyciągania wagoników z zalewu Piachy odbędzie w najbliższą niedzielę w godzinach od 11:00 do 13:00.

Polub nasz fanpage ESKA Starachowice News na Facebooku! Znajdziesz tam najświeższe informacje z Twojego miasta i okolicy

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE