Wyciąganie wagonika z zalewu Piachy w Starachowicach

i

Autor: Bartosz Manicz Wyciąganie wagonika z zalewu Piachy w Starachowicach

Zdjęcia

Z zalewu Piachy wyciągnięto główny element wagonika zabytkowej kolejki

2023-10-01 11:46

Dzisiaj (1 października) na zalewie Piachy w Starachowicach, prowadzone były poszukiwania zatopionych wagoników powojennej kolejki pracującej dla kopalni piasku. Główne elementy wagonika zostały wyciągnięte na brzeg zbiornika wodnego.

Wyciąganie z zalewu Piachy wagoników kolejki pracującej dla kopalni piasku

Eksploracja dna zbiornika Piachy w Starachowicach, prowadzona była przez wiele grup, które dzisiaj licznie zgromadziły się przy kąpielisku. Akcja odbyła się pod hasłem "Czyste Piachy", natomiast głównym zadaniem było wydobycie wagoników, które rzekomo zalegały na dnie zbiornika. Przed południem wyciągnięto główny element wagonika, który wstępnie datowany jest na okres powojenny, ale pojawiły się głosy, że wagonik może pochodzić sprzed II wojny światowej.

Udało nam się wydobyć kolebę do przewozu piachu. Była ona wykorzystywana do przewożenia piasku do kopalni w Rudkach, który był wydobywany koparkami. Kopalnia "Staszic" dzisiaj już nie istnieje, natomiast my się bardzo cieszymy z tego znaleziska. Mam nadzieję, że ta koleba wkrótce zostanie wyczyszczona, wypiaskowana i w niedługim czasie trafi do muzealników lub innych osób, które we właściwy sposób zaopiekują się tym wagonikiem - powiedział jeden z uczestników dzisiejszej akcji.

QUIZ - Jak dobrze znasz historię starachowickiej ciężarówki STAR ?

Pytanie 1 z 14
Jak potocznie nazywano samochód widoczny na zdjęciu ?
QUIZ - Jak dobrze znasz historię starachowickiej ciężarówki STAR-a ?

Polub nasz fanpage ESKA Starachowice News na Facebooku! Znajdziesz tam najświeższe informacje z Twojego miasta i okolicy

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE