W powiecie starachowickim ruszyło masowe testowanie nauczycieli pod kątem koronawirusa

2021-01-12 9:14 aj
wot
Autor: facebook.com/Wojska Obrony Terytorialnej

W powiecie starachowickim rozpoczęły się testy przesiewowe dla nauczycieli uczących w najmłodszych klasach szkół podstawowych (1-3). Badania są bezpłatne i dobrowolne, jednak jak wynika z danych Świętokrzyskiego Kuratorium Oświaty, w skali całego województwa przebadać się chce około 70 proc. pedagogów. To około 6300 osób.

Badania nauczycieli będą prowadzone do 15 stycznia, tak aby 18 stycznia mogli oni wrócić do pracy w szkołach. Właśnie tego dnia wznowione zostaną zajęcia stacjonarne w szkołach dla uczniów klas 1 – 3.

Dziś o godzinie 10:00 rozpoczną się testy dla nauczycieli w Mircu (tu zgłosiło się 135 nauczycieli i pracowników oświaty) i w Pawłowie - tu zgłosiło się 147 osób. Jutro testy prowadzone będą w SP nr 13 w Starachowicach - tu zgłosiło się 221 osób - informuje Daniel Woś rzecznik 10 Świętokrzyskiej Brygady WOT. Kolejne miejsca będą wyznaczane przez sanepid stopniowo - dodaje rzecznik.

W akcję pobierania wymazów zaangażowani zostali m.in. żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Pobrane materiały badane będą m.in. w laboratorium w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu, w Świętokrzyskim Centrum Onkologii oraz w szpitalu w Czerwonej Górze.

Punkty wymazowe zostały zorganizowane w każdym powiecie, obsługiwane są one przez wojska obrony terytorialnej. Logistycznie zostało to bardzo dobrze przygotowane. Badania realizowane są na bieżąco wyniki poznamy najpóźniej 17 stycznia - powiedział dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach Jarosław Ciura.

Badania są dobrowolne i nauczyciel, który się nie przebada, też wróci do pracy. Na razie nie mówi się natomiast o badaniach dla nauczycieli starszych klas, bo nie wiadomo, czy w najbliższym czasie wrócą oni do nauki stacjonarnej.

Punkt Szczepień na MTP już otwarty!