ZEC Starachowice

i

Autor: UM Starachowice/www.starachowice.eu ZEC Starachowice

W naszym mieście wszystko drożeje. ZEC Starachowice podnosi ceny za ciepło, sprawdźcie o ile

2020-12-16 18:13

Po gigantycznej podwyżce lokalnych podatków zatwierdzonych na wniosek prezydenta Marka Materka przez radnych, podwyżce cen za wywóz odpadów komunalnych, która wejdzie od początku 2021 roku, dotarła do nas kolejna zła informacja. Ceny za dostarczone ciepło i ciepłą wodę podnosi starachowicki Zakład Energetyki Cieplnej. Urząd Regulacji Energetyki właśnie zatwierdził nowe taryfy, które wejdą w życie za kilka tygodni.

To nie jest ponury żart. W roku kiedy wiele branż, a jednocześnie wielu mieszkańców miasta odczuwa skutki kryzysu związanego z pandemią, spółka zależna od Gminy Starachowice - ZEC/Komunikacja miejska podnosi ceny. Starachowiczanie korzystający z usług ZEC -u zapłacą więcej za ciepło i ciepłą wodę. Przeciętnie koszty wzrosną o około 5 % w zależności od nośnika ciepła i obowiązującej taryfy. Nowe ceny będą obowiązywać prawdopodobnie od początku 2021 roku. 14 grudnia nowe taryfy zostały zatwierdzone przez Urząd Regulacji Energetyki.

  • Cena za zamówioną moc cieplną wzrośnie z 60 887,90 zł/MW/rok  do 63 578,47 zł/MW/rok.
  • Rata miesięczna wzrośnie z 5 073,99 zł/MW/rok do 5 298,21 zł/MW/rok
  • Cena ciepła wzrośnie z 36,34 zł/GJ do 38,28 zł/GJ
  • Cena nośnika ciepła wzrośnie z 21,61 zł/m³ do 22,10 zł/m³

To nie jedyna podwyżka które czeka mieszkańców miasta. Od początku 2021 roku czeka nas horrendalna podwyżka cen za wywóz odpadów komunalnych. Za śmieci starachowiczanie zapłacą jak wyliczyła gmina 27,5 zł miesięcznie - i to pod warunkiem, że będą je segregowali. Z nowych stawek, wynika, że czteroosobowa rodzina miesięcznie za wywóz odpadów komunalnych zapłaci około 110 zł i to pod warunkiem segregowania. To oznacza, że rocznie w naszym budżecie przy czterech osobach w mieszkaniu musimy zarezerwować aż 1320 zł, to więcej o 744 zł w porównaniu z rokiem bieżącym.

O podwyżce za śmieci piszemy tutaj : https://www.eska.pl/starachowice/smieci-mocno-szarpna-nas-po-kieszeni-od-stycznia-w-starachowicach-30-zl-miesiecznie-za-osobe-aa-Mmkm-pQc5-tWsG.html

Ten rok jeżeli chodzi o podwyżki w gminie Starachowice jest wyjątkowy. Takiej podwyżki podatków lokalnych nie było od kilkunastu lat. Średnio każdy podatnik ze Starachowic zapłaci 40-50 % więcej niż w roku 2019. A tak podwyżkę podatków tłumaczył prezydent Starachowice Marek Materek:

Starachowickie podatki w górę

A to nie koniec złych informacji, wkrótce więcej zapłacimy też za dostarczaną do naszych domów wodę. Podwyżkę zapowiedział prezes PWiK Jerzy Miśkiewicz. Jak będzie wysoka, dowiemy się po opublikowaniu nowych taryf zatwierdzonych dla PWIK Starachowice przez Wody Polskie.

Jak dokarmiać ptaki zimą, by nie zrobić im krzywdy?

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE