Urzędowe sprawy załatwisz bez wychodzenia z domu. Serce E-urzędu w budynku po gimnazjum

2021-02-02 12:14 DaB
Urzędowe sprawy załatwisz bez wychodzenia z domu. Serce E-urzędu w budynku po gimnazjum
Autor: Urząd Miejski w Starachowicach Urzędowe sprawy załatwisz bez wychodzenia z domu. Serce E-urzędu w budynku po gimnazjum

Czy można załatwić urzędową sprawę bez konieczności wychodzenia z domu? W Starachowicach już niebawem będzie to możliwe. Wystarczy do tego posiadanie telefonu komórkowego. Urząd Miejski w Starachowicach stawia na nowoczesne rozwiązania. Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii informatycznych prowadzi prace nad usprawnieniem oraz uproszczeniem procedur obsługi mieszkańców. Wartość tego projektu to ponad 15 mln zł.

Wykorzystanie najnowszych technologii informatycznych w urzędzie ma na celu szybszą realizację świadczonych usług i załatwianie spraw, a także sprawniejszą organizację pracy. Przez internet można dziś zapłacić podatek czy rozpocząć działalność gospodarczą ale Urząd Miejski w Starachowicach stawia sobie wyższe cele realizując projekt unijny pn.: „Zwiększenie dostępności e-usług dla miasta Starachowice”. Koszt tego przedsięwzięcia to ponad 15 mln zł. Starachowice jako autor najlepiej ocenionego projektu informatycznego, zdobyły pierwsze miejsce i najwyższe dofinansowanie unijne, które wynosi ponad 12 mln zł.

Chcemy, aby w kolejnych latach jak największa ilość usług świadczonych przez Urząd Miejski, Centrum Usług Społecznych (dawny MOPS) szkoły, przedszkola, Park Kultury, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji czy Centrum Usług Wspólnych była świadczona dla mieszkańców przez internet bez konieczności wychodzenia z domu – informuje Prezydent Miasta Marek Materek.

Projekt realizowany jest od 2018 roku. W tym czasie  wykonano audyt systemów teleinformatycznych funkcjonujących w gminnych jednostkach organizacyjnych i w urzędzie. Wybudowano główną serwerownię czyli ośrodek przetwarzania danych, podstawowy i zapasowy. Jest to obiekt o powierzchni 112 m.kw. gwarantujący niezawodne i bezawaryjne działanie wszystkich systemów teleinformatycznych miasta.

Wybudowana przez gminę, miejska serwerownia to serce systemów informatycznych Urzędu Miejskiego i miejskich jednostek organizacyjnych – mówi prezydent - Koszt przebudowy obiektu i dostosowania go do potrzeb serwerowni to 4 mln zł. Odbywa się to w ramach dużego projektu unijnego dotyczącego e- usług dla miasta Starachowice. Na ten cel pozyskaliśmy ponad 12 mln zł środków europejskich z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego.

Jak mówi koordynator projektu Sebastian Krawczyk, kierownik referatu Obsługi Informatycznej Urzędu miejska serwerownia to podstawowy ośrodek przetwarzania danych.

Jeśli chodzi o klasę tego obiektu, to można powiedzieć, że jest to bardzo wysoko zaawansowany technologicznie projekt i niewiele tego typu jest realizowanych w województwie świętokrzyskim. Będą tu przechowywane najcenniejsze dane Gminy Starachowice. Zapewni on nie tylko składowanie ale i przetwarzanie oraz uruchamianie usług dla mieszkańców. Ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa dla przechowywanych danych osobowych czy informacji dotyczących prowadzonych spraw, ponieważ są one dla nas czymś najważniejszym i muszą być w odpowiedni sposób chronione. Nowoczesne rozwiązania gwarantują funkcjonowanie obiektu podczas sytuacji kryzysowych, np. podczas długotrwałych awarii prądu.

Urzędowe sprawy załatwisz bez wychodzenia z domu. Serce E-urzędu w budynku po gimnazjum
Autor: Urząd Miejski w Starachowicach Urzędowe sprawy załatwisz bez wychodzenia z domu. Serce E-urzędu w budynku po gimnazjum

W ramach projektu uruchomione zostaną trzy, kluczowe systemy teleinformatyczne. W obszarze oświaty, finansów miasta oraz telefonia cyfrowa.

Projekt zakłada także, wymianę we wszystkich placówkach gminnych, telefonii analogowej na cyfrową – informuje koordynator projektu. Jest to ważne w kontekście osób niepełnosprawnych, którym korzystanie z telefonów cyfrowych usprawni kontakt z urzędem. Czyli za pomocą telefonu, głosowo, np. tak jak w banku, za pomocą swojego konta, mieszkańcy będą mogli uzyskać potrzebne informacje, czy załatwić konkretną sprawę. Zastosowane standardy bezpieczeństwa zapewnią, że mieszkaniec za pośrednictwem swojego telefonu komórkowego będzie miał wgląd w swoją sprawę i mógł sprawdzić na jakim jest etapie, oraz jaki pracownik się tym zajmuje.

Realizacja projektu wiąże się również z wymianą komputerów, telefonów i sieci teleinformatycznych we wszystkich jednostkach. Planowany czas zakończenia projektu to koniec roku 2022.

Zima w parku na Winiarach przy Muzeum imienia Kazimierza Pułaskiego w Warce

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!