To nie czas na grilla ze znajomymi. Pięć nowych zarażeń w powiecie starachowickim

2020-05-23 10:50 BM
Pięć nowych przypadków Covid 19 w powiecie starachowickim
Autor: pixabay Pięć nowych przypadków Covid 19 w powiecie starachowickim

W porannym komunikacie Ministerstwa Zdrowia dotarły do nas informacje o kolejnych osobach zakażonych koronawirusem w Świętokrzyskiem. Pięć przypadków dotyczą powiatu starachowickiego, dwa ostrowieckiego jeden sandomierskiego. Od początku tego tygodnia to już siedemnaście zarażeń w powiecie starachowickim. W województwie odnotowano także 10 nowych ozdrowień.

W województwie świętokrzyskim potwierdzono 8 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. To starsza i młoda kobieta z powiatu ostrowieckiego, kobieta w sile wieku z powiatu sandomierskiego oraz aż pięć nowych zarażeń w powiecie starachowickim. To dwóch starszych mężczyzn, dwóch mężczyzn w sile wieku oraz kobieta w sile wieku- powiedziała nam Ewa Łukomska, rzecznik prasowy Wojewody Świętokrzyskiego.

W województwie odnotowano także 10 nowych ozdrowień w powiatach: starachowickim -2, buskim -1, opatowskim -1, skarżyskim -2, kieleckim -1, włoszczowskim -1, ostrowieckim -2. W sumie na terenie województwa świętokrzyskiego potwierdzono 374 zachorowania na COVID-19, w tym 20 zgonów oraz 234 ozdrowienia.

O zachowanie zdrowego rozsądku apeluje dyrektor starachowickiego sanepidu. To jeszcze nie czas na wspólne biesiadowanie zapraszanie znajomych na grilla czy inne spotkania towarzyskie.

W obecnej sytuacji epidemiologicznej gdzie dochodzi do transmisji poziomej wirusa, czyli nie zarażamy się od osoby, która przywiozła wirusa zza granicy, tylko między sobą, ważne jest maksymalne zachowanie ostrożności w kontaktach międzyludzkich. Przede wszystkim zostawanie w domu jeżeli jest to tylko możliwe, im bardziej się będziemy izolować tym szybciej pokonamy pandemię- mówi dyrektor Dróżdż.

Pracownicy sanepidu obserwują, że po znoszeniu kolejnych zakazów sytuacja się znacząco rozluźniła.

Otoczenie osób zarażonych, które musimy izolować jest coraz szersze. To już nie tylko najbliższa rodzina ale i znajomi, bliżsi, dalsi i osoby z którymi nie powinniśmy mieć kontaktu. Samych osób poddanych kwarantannie po zarażeniu w starachowickim Animexie mamy ponad setkę, a będzie ich znacznie więcej. Pamiętajmy też o maseczkach. Sama obserwuję że mieszkańcy Starachowic maseczek nie noszą albo noszą je na brodzie. Policja ma swój taryfikator kar. Możemy dostać mandat w wysokości 100, 200 lub 500 zł. My jako sanepid mamy większe możliwości i najniższa nakładana przez nas grzywna to 5000 tys zł. Przy wielokrotnym łamaniu obowiązku noszenia maseczki będziemy takie kary nakładać.

Są przypadki gdzie wirusa przechodzimy bezobjawowo ale z drugiej strony nie wiemy jak wirus będzie zachowywał się w naszym organizmie, a mamy przypadki zgonów również ludzi młodych - dodaje dyrektor Dróżdż.