Tadeusz Bilicz

i

Autor: Andrzej Gorzkowski archiwum prywatne

Tak powstawał skwer przed Starachowickim Centrum Kultury. Ogrodnik Tadeusz Bilicz (FOTO - AUDIO)

2020-05-04 13:02

Niewiele osób wie, iż Tadeusz Bilicz, lwowiak, którego koleje losu po wojnie rzuciły do Starachowic, ukwiecał skwery przed Starachowickim Centrum Kultury. Jego dzieło można podziwiać też na budynku byłych zakładów FSC, obecnie firmie MAN.

Trwały ślad po Tadeuszu Biliczu to skwery, rabaty, a przede wszystkim charakterystyczne dla miasta dywany kwietne. Najpiękniejszy był ten przed Starachowickim Centrum Kultury. Anna Bilicz-Romańska najmłodsza córka Tadeusza Bilicza wspomina, że było to miejsce spotkań, randek i wypoczynku.

Anna Bilicz Romańska - córka Tadeusza Bilicza

Andrzej Gorzkowski, wnuk Tadeusza Bilicza, udostępnił nam zdjęcia , które są świadectwem czasów, kiedy miasto błyskawicznie się rozrastało. Na większości wybranych zdjęć upamiętniony został sam „ogrodnik Starachowic”, ale można także zobaczyć etapy powstawania założeń ogrodowych i wnętrze jego szklarni.

Andrzej Gorzkowski - wnuk Tadeusza Bilicza

Teraz powstał pomysł aby Tadeusza Bilicza uhonorować tablicą pamiątkową , która miałaby stanąć przed Starachowickim Centrum Kultury.

Tadeusz Bilicz urodził się w 1903 r. w majątku w Żurawiczkach, który znajdował się niedaleko Przeworska. Studia inżynierskie ukończył we Lwowie, na wydziale budownictwa maszyn lub ogrodnictwa. Jego żoną była Felicja Bilicz z domu Wiśniowska. Tadeusz Bilicz wraz z rodzicami przeprowadził się do Niemirowa Zdroju (dzisiejsza Ukraina), gdzie mieszkał do 1942 roku. Na początku lat 50-tych XX w. Tadeusz Bilicz rozpoczął pracę dla FSC w Starachowicach przy organizowaniu zieleni zakładowej. W 1961 r. rodzina Biliczów przeprowadziła się do Starachowic, do domu przy ul. Spacerowej 2a, przy domu powstały szklarnie, w których Tadeusz Bilicz uprawiał egzotyczne kwiaty. W FSC zatrudniony został na stanowisku „Doradca Fachowy” terenów zielonych. Do jego obowiązków należało: projektowanie zieleni na terenie zakładów, a także utrzymanie jej na terenie fabryki, dbanie o rośliny zielone i kwiaty w biurach, przygotowywanie dekoracji kwiatowych na wizyty władzy państwowej i delegacji z innych fabrycznych. Zmarł w 1970 roku, nagle na serce.