Starsi koledzy pisali matury, oni test kompetencji językowej do klasy dwujęzycznej

2021-05-06 10:49 BM
Starsi koledzy pisali matury, oni test kompetencji językowej do klasy dwujęzycznej
Autor: UM Starachowice Starsi koledzy pisali matury, oni test kompetencji językowej do klasy dwujęzycznej

Aplikanci do nowo tworzonej klasy dwujęzycznej, 5 maja przystąpili do testu predyspozycji językowych. Spośród 44 kandydatów, którzy złożyli swoje aplikacje, wyłonionych zostanie 26 uczniów, którzy staną się uczniami pierwszej w Starachowicach klasy dwujęzycznej tworzonej w Szkole Podstawowej nr 11. Wyniki testu poznamy za dwa tygodnie.

W Szkole Podstawowej nr 11 w Starachowicach rusza klasa dwujęzyczna. Nauczanie dwujęzyczne polega na nauczaniu wybranych przedmiotów zarówno w języku polskim i w języku obcym. W "jedenastce" będzie to język angielski. W tworzonej klasie w dwóch językach prowadzona będzie nauka takich przedmiotów jak historia i informatyka, dodatkowo zwiększona zostanie liczba godzin nauki języka angielskiego z 3 do 5 godzin tygodniowo.

Starsi koledzy pisali matury, oni test kompetencji językowej do klasy dwujęzycznej
Autor: UM Starachowice Starsi koledzy pisali matury, oni test kompetencji językowej do klasy dwujęzycznej

Test predyspozycji językowych został przygotowywany przez ekspertów i wyspecjalizowanych pracowników Uniwersytetu Warszawskiego, trwał 90 minut i składał się z czternastu ćwiczeń. Test nie sprawdzał wiedzy i umiejętności z języka angielskiego, sprawdzał szeroko rozumiane umiejętności językowe, był przeprowadzony w języku polskim i zawierał liczne zadania w językach sztucznych bądź mało znanych. Test badał i diagnozował: pamięć, rozumienie tekstu oraz relacji składniowych, rozumienie leksyki, wyobraźnię i domysł językowy, selekcję informacji (wyciąganie wniosków z podanych, różnorodnych informacji), rozumowanie przez analogię, dedukcję językową (ćwiczenia na korpusach języków sztucznych i teksty w różnych językach).

Testy predyspozycji językowych sprawdzają umiejętności uczenia się języków, test jest w języku polskim, wszystkie polecenia są w języku polskim. Za dwa tygodnie ogłosimy wyniki testu. Test będzie sprawdzony przez naszych nauczycieli według klucza, który dostaliśmy razem z testem – poinformował Krzysztof Rokita, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 11 w Starachowicach.

Tworzona klasa dwujęzyczna ma przygotować nasze dzieciaki do tego, aby swobodnie porozumiewały się w języku angielskim, który jest międzynarodowym językiem komunikacji. Do tworzonej klasy zapraszamy tych, którzy czują, że mają predyspozycje językowe, lubią uczyć się języków obcych i niekoniecznie wybitnie już znają język angielski, choć także i dla takich osób jest tworzona ta klasa - powiedział dyrektor SP nr 11 Krzysztof Rokita.

W klasie dwujęzycznej w Szkole Podstawowej nr 11 na lekcjach angielskiego uczniowie będą podzieleni na grupy, w zależności od stopnia znajomości języka. Nauczyciele dostosowują swoje metody pracy do możliwości i umiejętności uczniów w danej grupie.

Matura z matematyki. Jak poszło maturzystom z Bydgoszczy?

Polub nasz fanpage ESKA Starachowice News na Facebooku! Znajdziesz tam najświeższe informacje z Twojego miasta i okolicy