Autor: facebook.com/Marek Materek Starachowicki stadion będzie miał PATRONA. Decyzja na najbliższej sesji

2022-09-26 18:44

Z wnioskiem o nadanie Stadionowi Miejskiemu przy ulicy Szkolnej 14 w Starachowicach patrona wystąpili Stanisław Sałata oraz radny Bronisław Paluch. Jeżeli na najbliższej sesji radni przychylą się do wniosku stadion będzie nosił imię : Mariana Wysockiego. Kim był Marian Wysocki?

Swój wniosek o nadanie imienia Stadionowi Miejskiemu uzasadniano faktem, iż Pan Marian Wysocki urodził się w Starachowicach w 1926 roku i w związku z tym jest  rówieśnikiem klubu sportowego SKS Starachowice. W uzasadnieniu wniosku czytamy ponadto:

„był czołowym zawodnikiem starachowickiej drużyny w latach 1945-1954, w drużynie zielono-czarnych rozegrał ponad 300 spotkań, był wieloletnim kapitanem drużyny i wzorem do naśladowania dla starachowickiej młodzieży, która wraz z kibicami ochrzciła go mianem króla środka”. Ponadto zawsze demonstrował wysoką formę sportową, znakomite wyszkolenie techniczne i skuteczność zdobywając wiele ważnych bramek, dzięki którym drużyna odnosiła zwycięstwa. Warto podkreślić, iż Pan Marian Wysocki był żołnierzem Armii Krajowej i brał udział w II Wojnie Światowej. Za swą działalność społeczną i sportową otrzymał wiele medali i odznaczeń państwowych. W 1984 roku został wyróżniony medalem „Zasłużony dla Starachowic

W załączeniu do złożonego już w 2020 roku wniosku dołączona została lista ponad 200 osób popierających tę inicjatywę. W sierpniu 2022 roku Bronisław Paluch złożył kolejny wniosek dotyczący podjęcia inicjatywy uchwałodawczej w przedmiotowej sprawie. We wniosku opisał szczegółowo mecze piłkarskie z udziałem Mariana Wysockiego, w tym również pamiętne zwycięskie spotkanie Stali Starachowice z Górnikiem Zabrze.

Na widowni około 7 tysięcy ludzi, także spoza Starachowic. Przysłowiowej szpilki nie można było wetknąć w tłumy na stadionie. Do przerwy goście prowadzili 1:0, ale po przerwie całe boisko należało do starachowiczan. Olbrzymi doping widowni przyprawiał im skrzydła. W 70 minucie meczu Marian Wysocki strzelił z daleka nie do obrony. Na stadionie taka owacja, że było ją słychać w całym mieście. Na siedem minut przed końcem meczu Wysocki bije korner z lewego rogu. Prawą nogą skierował piłkę bezpośrednio w prawy (dalszy) kąt bramki.Piłka wylądowała w siatce. Była to jego druga, zwycięska bramka w pierwszym meczu piłki nożnej w II lidzew Starachowicach. Do końca meczu trudno było usłyszeć nawet gwizdek sędziego. Po końcowym gwizdku sędziego po wysokich podrzutach na rękach wiwatujących kibiców Marian Wysocki powędrował do szatni. W drodze do niej widział na dachach hal fabrycznych wielu pracowników Zakładów wciąż pozdrawiających swoją drużynę” - wspomina Radny Bronisław Paluch.

W 1971 roku Marian Wysocki został wybrany do dziesiątki najlepszych powojennych sportowców Starachowic oraz odznaczony złotą odznaką SKS Star. W 1984 roku wybrany do grona najlepszych piłkarzy 40-lecia SKS Star oraz wyróżniony medalem i dyplomem „Zasłużony dla Starachowic” za wniesiony wkład w promocję i rozwój miasta.

Marian Wysocki z zawodu był ekonomistą. Przez wiele lat pracował w administracji państwowej, sprawując następujące funkcje: w latach 1965-1971 przewodniczącego Miejskiej Rady Narodowej w Dąbrowie Górniczej, w latach 1971-1978 wicewojewody katowickiego, a w latach 1978-1981 prezydenta Katowic. Zmarł 15 stycznia 2006 roku w Tarnowskich Górach.

Polub nasz fanpage ESKA Starachowice News na Facebooku! Znajdziesz tam najświeższe informacje z Twojego miasta i okolicy

Jaka piosenka lata 2022 najbardziej do ciebie pasuje?