Starachowice miastem Kaczyńskich. Jest ulica, rondo i wizyta Prezesa co roku [GALERIA]

2021-01-16 19:29 BM
Jarosław Kaczyński w Starachowicach 16.01.2021
Autor: Dawid Bąk Jarosław Kaczyński w Starachowicach 16.01.2021

W ósmą rocznicę śmierci Jadwigi Kaczyńskiej, z domu Jasiewicz, 16 stycznia do Starachowic przyjechał jej syn, Jarosław Kaczyński, wicepremier i prezes Prawa i Sprawiedliwości. Jadwiga Kaczyńska, z domu Jasiewicz, urodziła się w Starachowicach. Prezes PiS przyjeżdża do Starachowic co roku, zawsze podkreśla szczególne uczucie, jakim jego matka darzyła świętokrzyskie miasto. Uroczysta msza w rocznicę śmierci Jadwigi Kaczyńskiej gromadzi prawdziwe tłumy w starachowickim kościele Wszystkich Świętych, dziś ze względu na panującą epidemię uczestników mszy było znacznie mniej.

W sobotę 16 stycznia o godzinie 18:00 w starachowickim kościele Wszystkich Świętych odprawiona została uroczysta msza w intencji zmarłej Jadwigi Kaczyńskiej. Po mszy wierni uhonorowali osobę matki braci Kaczyńskich - w Panteonie Pamięci Narodowej mieszczącym się przy kościele złożone zostaną kwiaty ku pamięci Jadwigi Kaczyńskiej.

W wystąpieniu po nabożeństwie prezes Kaczyński skrytykował  rządy PO, nawiązując do pokazanego przez TVP  filmu dokumentalnego „Taśmy Amber Gold” Sylwestra Latkowskiego. Prezes Kaczyński po raz pierwszy przemawiał wewnątrz kościoła, ponieważ przed nim zebrała się grupka protestujących kobiet, które z transparentami przybyły pod kościół Wszystkich Świętych. Przez megafon skandowano hasło "Twoja wina".

Zło atakuje nasz kraj, nasz naród i instytucję, która jest centrum naszej tożsamości, czyli Kościół katolicki. Po raz pierwszy przemawiam wewnątrz kościoła, bo tam na zewnątrz stoją Ci, którzy walczą w najgorszej sprawie niszczenia Kościoła i naszego narodu. Musimy o tym pamiętać i mieć silną wolę, aby się temu przeciwstawiać -mówił dziś Jarosław Kaczyński.

Hierarchia w lokalnych strukturach PiS-u.

Od lat wśród działaczy PiS-u ze świętokrzyskiego wiadomo, że im większe wpływy w lokalnych strukturach partii tym bliższe miejsce w ławce obok Prezesa Kaczyńskiego. Zazwyczaj najbliżej Jarosława Kaczyńskiego zasiada szef partii w regionie poseł Krzysztof Lipiec, który rokrocznie uczestniczy w organizowaniu uroczystości 16 stycznia. Blisko Prezesa można też zobaczyć drugą po Lipcu w regionie Anne Krupkę i poseł Agatę Wojtyszek. Dziś obecny był również wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz. W uroczystościach uczestniczyli również prezydent Starachowic Marek Materek i starosta Piotr Babicki.

Jadwiga Kaczyńska

Urodziła się w Starachowicach w 1926 roku, tam chodziła do szkoły podstawowej i średniej, ukończyła I LO imienia Tadeusza Kościuszki. Podczas wojny działała w harcerstwie, była sanitariuszką. Po maturze wyjechała do Warszawy i związała się na stałe z tym miastem. Właśnie tam przyszli na świat jej synowie. Zmarła w 2013 roku. Ma tytuł Honorowego Obywatela Starachowic, a ponadto jej imieniem nazwano ulicę odchodzącą od starachowickiego Ronda Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

W Panteonie Pamięci Narodowej, przy starachowickim kościele Wszystkich Świętych są trzy tablice związane z rodziną Kaczyńskich. Tablica poświęcona ofiarom katastrofy smoleńskiej, tablica poświęcona Jadwidze Kaczyńskiej, Honorowej Obywatelce Starachowic, patronce jednej z ulic naszego miasta, a także tablica poświęcona  Szarym Szeregom. Wśród wielu nazwisk harcerzy jest tam nazwisko Jadwigi Jasiewicz, późniejszej Jadwigi Kaczyńskiej, która miała pseudonim „Bratek, w zastępie Zioło.

Górale ZROZPACZENI w Zakopanem: Zarobiłem 20 zł! Zwijam interes!

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl