Śmieci mocno szarpną nas po kieszeni. Od stycznia w Starachowicach 30 zł miesięcznie za osobę

i

Autor: pixabay Śmieci mocno szarpną nas po kieszeni. Od stycznia w Starachowicach 30 zł miesięcznie za osobę

Śmieci mocno szarpną nas po kieszeni. Od stycznia w Starachowicach 130 procent więcej

2020-07-31 8:34

To nie są dobre wieści dla mieszkańców Starachowic. Po rekordowej podwyżce stawek podatków lokalnych ( wzrosły stawki podatku od nieruchomości i pozostałe podatki nakładane przez Gminę Starachowice), podwyżce cen wody, ścieków i ciepła dostarczanego przez ZEC, teraz od stycznia czeka nas horrendalna podwyżka cen za wywóz odpadów komunalnych. Od stycznia za śmieci starachowiczanie zapłacą jak wyliczyła gmina 27,5 zł miesięcznie - i to pod warunkiem, że będą je segregowali.

Aktualnie za śmieci, jeżeli deklarowaliśmy ich segregowanie płacimy 12 zł za miesiąc od każdej osoby, lub 24 zł za odpady niesegregowane. Do przetargu na wywóz odpadów komunalnych ze Starachowic od początku 2021 roku, zgłosiły się dwie firmy REMONDIS Sp. z o.o. oraz konsorcjum firm Fart – BIS i Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych Fart. Oferenci zaproponowali ceny, które w przeliczeniu na jednego mieszkańca wraz z kosztami obsługi wynoszą: 27,50 zł – Remondis oraz 28,16 zł - konsorcjum firm.

Z nowych stawek, które zaczną obowiązywać od początku stycznia 2021 roku wynika, że czteroosobowa rodzina miesięcznie za wywóz odpadów komunalnych zapłaci około 110 zł i to pod warunkiem segregowania odpadów. To oznacza, że rocznie w naszym budżecie przy czterech osobach w mieszkaniu musimy zarezerwować aż 1320 zł, to więcej o 744 zł w porównaniu z rokiem bieżącym.

Radykalny wzrost kosztów odbierania odpadów i ich zagospodarowania spowodowany jest m.in.:

  • - drastycznie rosnącymi kosztami zagospodarowania odpadów przez regionalne instalacje
  • rosnącymi kosztami zagospodarowania odpadów komunalnych w związku z ograniczeniem czasu ich magazynowania
  • - gwałtownym wzrostem kosztów składowania
  • - trudnościami ze zbytem surowców wtórnych
  • - wzrostem inflacji
  • - podwyżka cen prądu
  • - podwyżką płacy minimalnej

Tak tłumaczy podwyżkę kierownik referatu Gospodarki Komunalnej, Dróg i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego Ernest Kumek, dodając, że do wzrostu cen przyczynia się również nieprawidłowe sortowanie odpadów przez mieszkańców. Należy pamiętać, że im więcej śmieci gromadzimy, tym więcej gmina musi zapłacić za ich odbiór oraz zagospodarowanie. A dodatkowo – im więcej nieprawidłowości w ich segregowaniu, tym wyższe koszty ponosimy. Za błędy w niewłaściwej segregacji, niestety płacimy wszyscy. A zgodnie z nowymi przypisami wszyscy jesteśmy zobligowani do selektywnej zbiórki odpadów

Kolejnym powodem podniesienia opłat za odbiór odpadów jest również zwiększenie liczby odpadów, co do których istnieje obowiązek segregacji, oraz wzrost tzw. opłaty marszałkowskiej. Co to jest opłata marszałkowska? Jest to opłata za korzystanie ze środowiska uchwalana przez Prezesa Rady Ministrów, która także wchodzi w skład opłaty uiszczanej przez mieszkańców za odbiór odpadów. Jej wysokość na przestrzeni ostatnich lat drastycznie wzrosła. W 2014 roku wynosiła 119,68 zł, natomiast w 2020 jest to kwota 270 zł - mówi Ernest Kumek.

Ten rok jeżeli chodzi o podwyżki w gminie Starachowice jest wyjątkowy. Od początku roku, wzrosły do stawek maksymalnych dopuszczalnych przez ustawę lokalne podatki. O tym pisaliśmy tutaj https://starachowice.eska.pl/podatki-lokalne-zdecydowanie-w-gore-aa-48RL-EfE2-BMLc.html

Nasze portfele odczuły też podwyżkę cen ciepła i ciepłej wody, jak powiedział Marcin Pocheć prezes ZEC Komunikacji miejskiej, podwyżka ta będzie przekraczała 7,5 % średnio, w zależności od taryfy z jakiej korzystamy. Więcej za dostarczanie wody i odbiór ścieków płacimy też miejskim wodociągom, łącznie na każdym metrze nasze portfele są chudsze o 0,52 grosze, a nie wykluczone są kolejne podwyżki jeszcze w tym roku.

Ratownik ostrzega: wystrzegaj się tego w czasie wypoczynku nad wodą
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE