Siedem osób, w tym pięć kobiet, odpowie za czerpanie korzyści z prostytucji. Działali też w Starachowicach

2021-06-09 9:43 PAP BM
Siedem osób, w tym pięć kobiet, odpowie za czerpanie korzyści z prostytucji. Działali też w Starachowicach
Autor: CBŚP Siedem osób, w tym pięć kobiet, odpowie za czerpanie korzyści z prostytucji. Działali też w Starachowicach

Siedem osób, w tym pięć kobiet, odpowie przed sądem za czerpanie korzyści majątkowych z prostytucji innych kobiet i prowadzenia agencji towarzyskich w ramach zorganizowanej grupy przestępczej. Jeden z mężczyzn jest oskarżony o kierowanie tą grupą przestępczą, jego zastępca prowadził tzw. "mieszkaniówki" również w Starachowicach. Działalność przez kilka lat mogła przynieść około 1,5 mln zysku.

Akt oskarżenia w tej sprawie trafił już do Sądu Okręgowego w Rzeszowie - poinformował PAP w środę prokurator Rafał Teluk, szef Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie.

Śledztwo wykazało, że jeden z oskarżonych mężczyzn, który ma zarzut kierowania tą grupą przestępczą, wynajmował na terenie pięciu województw w okresie od 14 lutego 2019 roku do 20 stycznia 2020 mieszkania, w których nadzorował i prowadził agencje towarzyskie tzw. "mieszkaniówki". Chodzi o miasta takie jak: Rzeszów, Krosno, Dębica, Stalowa Wola, Jarosław, Łańcut, Mielec, Tarnobrzeg, Sanok, Jasło, Biłgoraj, Zamość, Chełm, Busko Zdrój, Sandomierz, Kielce, Brzesko, Gorlice, Oświęcim, Nowy Sącz, Czechowice Dziedzice, Cieszyn - informuje prokurator Rafał Teluk

Proceder polegał na tym, że oskarżony umieszczał na jednym z portali erotycznych ogłoszenie danego mieszkania, z którego osoba świadcząca usługi seksualne mogła skorzystać, dokonując odpowiedniej opłaty, od 150 do 200 zł za dobę. W ten sposób ten mężczyzna wraz z pozostałymi członkami grupy przestępczej stworzył sieć "mieszkaniówek" na terenie pięciu województw, gdzie sprawował kontrolę i ustalał zasady dotyczące przedmiotowej branży przestępczej - dodaje prokurator.

Drugi z oskarżonych mężczyzn miał za przyzwoleniem szefa grupy przestępczej rozpocząć kierowanie "własną" zorganizowaną grupą przestępczą, która zajmowała się tym samym procederem w Przemyślu, Jarosławiu, Krośnie i Starachowicach.

Z kolei oskarżonym w sprawie pięciu kobietom zarzucono branie udziału w tej zorganizowanej grupie przestępczej oraz sutenerstwo. Prokurator dodał, że kobiety te, w zależności od czasu korzystania z mieszkania, pobierały od prostytutek wielokrotnie większe kwoty, niż była ustalona cena dobowego wynajęcia pokoju.

W tej cenie kobieta, która była zainteresowana taką formą współpracy, miała zapewnioną ochronę, uzyskiwała środki czystości, komfort pracy, gwarantowany zysk, a na wniosek także zredagowane i opłacone ogłoszenie towarzyskie - informuje prokurator.

Według ustaleń oskarżeni czerpali dla siebie korzyści majątkowe z uprawiania prostytucji przez około 100 kobiet, z czego uzyskali około 1,5 mln zł. W toku postępowania przygotowawczego zabezpieczonych zostało majątkowo łącznej około 300 tys. złotych oraz 3 samochody o łącznej wartości 44 tys. zł.

Za kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą Kodeks karny przewiduje do 10 lat pozbawienia wolności, zaś za udział w grupie przestępczej - do 5 lat. Również do 5 lat zagrożone jest czerpanie korzyści majątkowej z uprawiania prostytucji przez inną osobę.

Za czerpanie korzyści z prostytucji trafili za kraty

Polub nasz fanpage ESKA Starachowice News na Facebooku! Znajdziesz tam najświeższe informacje z Twojego miasta i okolicy