Zalew Pasternik

i

Autor: UM Starachowice/Leszek Kowalski

zalew pasternik

Ryby na starachowickim Pasterniku nie do spożycia! Mogą zawierać metale ciężkie

2023-11-21 6:09

Już w lipcu zarząd Okręgu PZW Kielce wydał decyzję (uchwałę) o zakazie połowu ryb na starachowickim zalewie Pastenik. Powód? Przekroczenie norm odnośnie metali ciężkich.Tak wynika z badań przeprowadzonych przez Gminę Starachowice. Tymczasem do wczoraj (19.11) nikt w starachowickim Kole PZW nie wiedział o tej uchwale. Przez cztery miesiące łowiono tam ryby, a następnie spożywano.

Ryby na starachowickim Pasterniku nie do spożycia! Mogą zawierać metale ciężkie

 Już 24 lipca tego roku Koło PZW w Kielcach wprowadziło uchwałę o zasadzie "Złów i wypuść" na starachowickim Zalewie Pasternik, obowiązuje ona do odwołania. Powód? Jak się okazuje ryby z Pasternika mogą nie nadawać się do spożycia ponieważ woda zawiera metale ciężkie. Koło PZW Starachowice o tej decyzji dowiedziało się wczoraj. Prezes Jacek Wysiadłowski złożył rezygnację z pełnionej funkcji.

Dziwi mnie fakt, że koledzy ze Starachowic nic o tym nie wiedzieli - powiedział nam prezes PZW Kielce Marek Lesisz. Zarząd koła powinien wiedzieć, co się dzieje w okręgu, nie przenoszę winy, rozmowy były prowadzone i dla mnie to dziwna sytuacja. Uchwały były publikowane na stronie internetowej - dodaje prezes. Wszyscy wiedzą w okręgu, a Starachowice nie wiedzą. Mamy od jakiegoś czasu nową stronę internetową, może oni wchodzili na starą stronę - zastanawia się Lesisz.

Dlaczego na starachowickim zalewie Pasternik wprowadzono zatem zasadę " Złów i wypuść" ?

Dostaliśmy informację z Urzędu Miasta o badaniach tam prowadzonych, wynika z nich, że są przekroczone normy odnośnie niektórych metali ciężkich - mówi prezes Lesisz. Metale te mogą być w rybach, ich spożycie może prowadzić do utraty zdrowia. Nie bierzemy odpowiedzialności za to, że coś się stanie osobie która zje taką rybę - dodaje. Te badania były prowadzone przez Gminę podczas rewitalizacja zbiornika, wtedy też były pobrane próbki - mówi prezes. Ja wiem, że wędkarzom z koła w Starachowicach nie pasuje ta decyzja, ale nie mieliśmy innego wyjścia! Co by się stało, gdybyśmy nie podjęli takiej uchwały, a ktoś zatruł się skażonymi rybami? - dodaje Lesisz.

Marek Leszisz prezes okręgu PZW Kielce

Tymczasem zakaz, zakazem a na starachowickim zalewie wędkowano do wczoraj. Jak udało nam się ustalić rezygnację z pełnionego stanowiska złożył dotychczasowy prezes koła PZW Starachowice, Jacek Wysiadłowski.

Jak powiedział nam w rozmowie telefonicznej prezes Wysiadłowski - decyzje swoją planowałem od dawna i nie ma ona nic wspólnego z zaistniałą sytuacją.

Czy to rewitalizacja zbiornika Pasternik wpłynęła na pogorszenie się jakości wody w zbiorniku, czy ta sytuacja trwała od lat? Na te pytania z pewnością trudno będzie teraz znaleźć odpowiedź. Najważniejsza jest teraz jednak informacja do wszystkich lokalnych wędkarzy - NIE SPOŻYWAJMY RYB ZŁOWIONYCH W STARACHOWICKIM PASTERNIKU!!!

QUIZ: Jak dobrze znasz Starachowice?

Pytanie 1 z 20
Miasto położone jest na pograniczu Gór Świętokrzyskich i Przedgórza Iłżeckiego

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia? Nagrałeś interesujący materiał? Podziel się z nami, a my zapewnimy Ci anonimowość. Pisz [email protected] lub prześlij wiadomość Messangerem. Polub nasz fanpage ESKA Starachowice News na Facebooku! Znajdziesz tam najświeższe informacje z Twojego miasta i okolicy

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE