Jaskinia Raj

i

Autor: facebook.com/ SWIETOKRZYSKIE

ciekawostka

Raj, jedna z najciekawszych jaskiń w Polsce. Tu zawsze jest 9 stopni Celsjusza

2024-02-10 9:05

Jaskinia Raj, to wapienna jaskinia krasowa położona w Chęcinach (Świętokrzyskie). W 1968 roku powstał tam Rezerwat Przyrody Jaskinia Raj, sama jaskinia odkryta została we wrześniu 1964 roku przez uczniów Technikum Geologicznego z Krakowa. To jedna z najciekawszych jaskiń w Polsce. Jedną z ciekawostek jest to, że przez cały rok utrzymuje się tu stała temperatura powietrza: około 9 stopni Celsjusza.

Jaskinia Raj ŚWIĘTOKRZYSKIE

Jaskinia Raj liczy240 m, w tym 180 m trasy przeznaczonej do zwiedzania. Urzeka bogactwem form krasowych w jej wnętrzu. Wręcz trudno w to uwierzyć, ale w Jaskini Raj znajduje się ponad 47,5 tys. form naciekowych.

Dlaczego Jaskinia Raj jest najciekawsza?

W jaskini czuć jej specyficzny mikroklimat – przez cały rok utrzymuje się tu duża wilgotność powietrza i stała temperatura powietrza: około 9 stopni Celsjusza, niezależnie od godziny czy pory roku. Wąskimi korytarzami przejdziesz do kolejnych sal i napotkasz coraz to bardziej fantazyjne kształty.

Zobaczcie zdjęcia z Jaskini Raj

Ciekawostki na temat Jaskini Raj

  • Można zobaczyć tu narzędzia pracy człowieka neandertalskiego sprzed około 50.000 lat
  • Można obejrzeć repliki czaszek ludzi pierwotnych
  • Długość trasy turystycznej wynosi 180 metrów
  • Są tu szczątki prehistorycznych zwierząt – mamuta, nosorożca włochatego, niedźwiedzia jaskiniowego
  • W sezonie zimowym jaskinia Raj jest miejscem hibernacji nietoperzy, głównie nocka dużego. Naliczono tu 9 gatunków tych latających ssaków
  • Wewnątrz jaskini panuje stała temperatura, która wynosi ok. 9 °C, a wilgotność wynosi ok. 95%.

Na podstawie www.jaskiniaraj.pl.

Jaskinia Raj. Bilety i zwiedzanie

Minimum dwa dni przed wizytą koniecznie kupcie bilet online - na stronie internetowej Jaskini znajdziecie je w zakładce Rezerwacje. W przeciwnym razie możecie na miejscu odejść z kwitkiem. 

Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem w grupach maksymalnie 15-osobowych, co 15 minut. Oprowadzanie trwa ok. 45 minut. Jaskini nie mogą zwiedzać dzieci poniżej 4 roku życia!

Regulamin zabrania zwiedzającym zarówno fotografowania, jak i nagrywania wewnątrz jaskini. Zwiedzanie odbywa się wyłącznie z przewodnikiem, w niewielkich grupach - nie uda Wam się obejść tego zakazu.

Jaskinia Raj – wapienna jaskinia krasowa położona w Chęcinach (Góry Świętokrzyskie) w województwie świętokrzyskim na terenie rezerwatu przyrody Jaskinia Raj, 11 km na południowy zachód od Kielc. Wyróżnia się wyjątkowo bogatą, różnorodną i dobrze zachowaną szatą naciekową; obok Jaskini Niedźwiedziej w Sudetach należy do unikatowych w Polsce obiektów krasowych. Jest udostępniona dla ruchu turystycznego.(Wikipedia)

Jak dobrze znasz Świętokrzyskie? Rozpoznaj miejscowośc po nazwie powiatu

Pytanie 1 z 13
Która miejscowość znajduje się w powiecie buskim?

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia? Nagrałeś interesujący materiał? Podziel się z nami, a my zapewnimy Ci anonimowość. Pisz [email protected] lub prześlij wiadomość Messangerem. Polub nasz fanpage ESKA Starachowice News na Facebooku! Znajdziesz tam najświeższe informacje z Twojego miasta i okolicy