TV

i

Autor: pixabay.com Zmiany w kontrolach opłat za abonament RTV. Kontroler nie będzie musiał nawet wchodzić do domu

Telewizja

Przed świętami w Świętokrzyskiem zamiast kanałów TVP możemy zobaczyć czarny ekran

2023-11-15 13:43

Część widzów naziemnej telewizji cyfrowej w województwie świętokrzyskim, na kilka dni przed świętami Bożego Narodzenia, może zostać pozbawionych dostępu do kanałów Telewizji Polskiej. Ma to związek z przejściem MUX-3 na którym nadawane są kanały publicznego nadawcy na system DVB-T2/HEVC. Problem dotyczy widzów, którzy posiadają odbiorniki ze starszym systemem DVB-T.

W grudniu kanały TVP w Świętokrzyskiem tylko w DVB-T2/HEVC

We wschodniej części Polski, tj. w województwie warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, lubelskim, świętokrzyskim, małopolskim i podkarpackim, przełączenie na nowy system planowane jest w nocy z 18 na 19 grudnia. Zmiana technologii nadawania umożliwi przejście kanałów TVP Historia i TVP3 na standard HD.

Widzowie, którzy wciąż korzystają ze starszych urządzeń odbiorczych – czyli telewizorów bądź dekoderów działających tylko w systemie DVB-T/AVC - po zmianie standardu nie będą już mogli wykorzystując ten sprzęt oglądać programów TVP nadawanych z MUX-3 w cyfrowej telewizji naziemnej, czyli TVP1, TVP2, TVP3, TVP Historia, TVP Sport i TVP Info. Wymiana urządzenia odbiorczego na spełniające standard DVB-T2/HEVC umożliwi dostęp do całej oferty programowej bezpłatnej telewizji naziemnej obejmującej blisko czterdzieści programów telewizyjnych, w tym kilkanaście programów Telewizji Polskiej. W oparciu o dostępne dane Nielsen Audience Measurement szacujemy, iż obecnie jeszcze około 200 tysięcy gospodarstw ma odbiorniki działające tylko w starszym standardzie - informuje Centrum Informacji TVP.

Zmiana standardu nadawania kanałów TVP w Świętokrzyskiem

Zmiany obejmują również MUX-6, który wykorzystywany jest przez TVP i od początku nadawany w nowym standardzie. Od 13 stycznia znajdą się w nim: TVP Kobieta, TVP Rozrywka, TVP Dokument, TVP Nauka, TVP Polonia, Alfa TVP oraz prawdopodobnie Belsat TV i TVP World.

MUX-3, którym dysponuje Telewizja Polska, w województwie świętokrzyskim nadawany jest na kanale 47. Na terenie całego regionu emisja dostępna jest z Radiowo Telewizyjnego Centrum Nadawczego na Świętym Krzyżu. W Starachowicach emisja "doświetlona" jest z nadajnika zlokalizowanego przy ulicy Martenowskiej, który pracuje na tym samym kanale. Sygnałem pokryte są Starachowice, Wąchock i najbliższe okolice.

W starym standardzie DVB-T pozostanie MUX-8, w którym nadawane są w jakości SD: Metro, Nowa TV, WP i ZOOM TV.

Polub nasz fanpage ESKA Starachowice News na Facebooku! Znajdziesz tam najświeższe informacje z Twojego miasta i okolicy

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE