Powstała "wilcza mapa" pokazująca stada w świętokrzyskich lasach. Ci goście także u nas

2021-04-14 10:20 aj
wilk
Autor: facebook.com/Jacek Major

Warunki śnieżne w czasie ostatniej zimy sprzyjały tropieniu wilków. Pięcioosobowy zespół fundacji SAVE objął tropieniami 11 kompleksów leśnych. Wśród "tropicieli" jest dobrze znany w Starachowicach przyrodnik Jacek Major. Na monitorowanym obszarze, w świętokrzyskich lasach obserwatorzy doliczyli się 55 wilków.

Tak jak w poprzednich latach największe rodziny składające się z co najmniej 8 wilków odnotowaliśmy w Puszczy Świętokrzyskiej i Puszczy Iłżeckiej. Dobre warunki śnieżne, pozwoliły nam ustalić, że terytorium rodziny z doliny Czarnej Koneckiej obejmuje także pobliskie Wzgórza Kołomańskie. W 5 rodzinach stwierdziliśmy obecność samic w okresie rui, dzięki charakterystycznym plamom krwi pozostawianym przez nie na śniegu - informuje Roman Gula z WIKnet.

wilkii
Autor: facebook.com/Jacek Major

O wilkach, które pojawiły się w pobliskim Lipiu przeczytacie tutaj:

Pięcioosobowy zespół fundacji SAVE objął tropieniami 11 kompleksów leśnych. Informacje uzyskano także z nadleśnictw RDLP Radom i Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Jak co roku obserwatorzy przyjęli założenie, że liczebność wilków w danym kompleksie leśnym jest równa największej grupie wilków jaką udało im się tam odnotować w trakcie tropień lub przy pomocy foto-pułapek. Jest to więc oszacowanie konserwatywne, ponieważ rodziny wilcze nie zawsze wędrują razem. Na monitorowanym obszarze, w świętokrzyskich lasach przyrodnicy doliczyli się 55 wilków. 

Polub nasz fanpage ESKA Starachowice News na Facebooku! Znajdziesz tam najświeższe informacje z Twojego miasta i okolicy

Wilki w kompleksie leśnym Lipie położonym między Skarżyskiem a Starachowicami