Ponad 300 osób na XX Rajdzie Nocnym św. Emeryka Starachowice 2021 [GALERIA]

2021-09-24 13:17
eMERYK
Autor: facebook.com/Ogólnopolski Rajd Nocny św. Emeryka

Pięć tras pieszych i dwie rowerowe mieli do wyboru ci, którzy wzięli udział w XX Jubileuszowym Ogólnopolskim Rajdzie Nocnym św. Emeryka Starachowice 2021. Udział w tegorocznej edycji wzięło ponad 300 osób. Zobaczcie galerię zdjęć z tej wyprawy!

W rajdzie wzięło udział ponad 300 osób. Wędrowali oni świętokrzyskimi szlakami turystycznymi nocą z 18 na 19 września. Oprócz pięciu tras pieszych, wyznaczono także szlak dla rowerzystów. Imprezę organizuje Oddział Międzyszkolny PTTK w Starachowicach. Rajd nawiązuje do postaci legendarnego pątnika, św. Emeryka, który pielgrzymował do klasztoru na Św. Krzyżu.

Z osobą św. Emeryka (1007-1031), węgierskiego następcy tronu, związana jest legenda, której początek dał zapis w kronice Jana Długosza. Głosi ona, że przed tysiącem lat, z woli króla Bolesława Chrobrego, na słynącej z pogańskich obrzędów Łysej Górze stanął klasztor, w którym władca osadził mnichów z zakonu benedyktynów, aby krzewili nową wiarę. Od księcia Emeryka, który podczas polowania w tej okolicy doznał objawienia, mnisi mieli otrzymać relikwie drzewa Krzyża Świętego.

Polub nasz fanpage ESKA Starachowice News na Facebooku! Znajdziesz tam najświeższe informacje z Twojego miasta i okolicy

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE