Po 33 latach upada pierwsza, prywatna księgarnia w Starachowicach

i

Autor: Dawid Bąk Po 33 latach upada pierwsza, prywatna księgarnia w Starachowicach

Zdjęcia

Po 33 latach upada pierwsza, prywatna księgarnia w Starachowicach

2024-02-07 5:37

Wygląda na to, że kryzysu w tradycyjnym czytelnictwie nic już nie zatrzyma. Z mapy Starachowic po 33 latach znika pierwsza w naszym mieście prywatna księgarnia. Od kwietnia nie będziemy już mogli kupić książki w "Tomiku", który znajduje się przy ulicy Niskiej. Jak mówi Pani Dorota - właścicielka księgarni, popyt na książki jest coraz mniejszy ze względu na m. in. nowoczesne technologie.

Po 33 latach zamyka się pierwsza, prywatna księgarnia w Starachowicach

Pierwsze co przyszło nam do głowy po przeczytaniu tej informacji to scenariusz kultowego filmu "Mam wiadomość" z Meg Ryan i Tomem Hanksem. W przypadku starachowickiej księgarni to też lata tradycji, stałych klientów i charakterystycznego zapachu księgarni. Niestety w czasach wszechobecnej elektroniki i konsumpcyjnego trybu życia czasy małych, kameralnych księgarni minęły bezpowrotnie...

Pomimo tego, że lokal jest nasz to koszty ogrzewania czy energii elektrycznej, nas przerastają. Obecnie mało kto kupuje książki ponieważ rozwinęła się sprzedaż internetowa, a poza tym książki można kupić praktycznie w każdym markecie. W związku z tym jest coraz mniej księgarń z prawdziwego zdarzenia. Łza się w oku kręci bo 33 lata to szmat czasu, ale nie mamy wyboru i jesteśmy zmuszeni zamknąć księgarnię - powiedziała nam Pani Dorota.

Księgarnia "TOMIK" po 33 latach znika z mapy Starachowic

Z tego co obserwuje pozamykało się również wiele hurtowni. Ich właściciele przyznają, że książka nie jest już artykułem "pierwszej potrzeby". Nie bez winy za taki stan rzeczy są markety, gdzie można kupić książki. Bardzo miło wspominam te minione 33 lata. To był bardzo fajny czas, zaczynaliśmy jako młodzi ludzie. Po towar jeździliśmy do hurtowni w Warszawie z którą współpracowaliśmy - dodaje Pani Dorota.

Księgarnia "TOMIK" w Starachowicach czynna będzie do końca marca. Ostatnie zakupy będziemy mogli zrobić po obniżonych cenach: książki – 30 procent, - 50 procent, a obrazy – 30 procent.

Jak dobrze znasz Świętokrzyskie? Rozpoznaj miejscowośc po nazwie powiatu

Pytanie 1 z 13
Która miejscowość znajduje się w powiecie buskim?

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia? Nagrałeś interesujący materiał? Podziel się z nami, a my zapewnimy Ci anonimowość. Pisz [email protected] lub prześlij wiadomość Messengerem. Polub nasz fanpage ESKA Starachowice News na Facebooku! Znajdziesz tam najświeższe informacje z Twojego miasta i okolicy