MAN BUS STARACHOWICE

i

Autor: A.J. MAN BUS STARACHOWICE

PILNE! MAN BUS Starachowice zwolni 860 osób załogi! Spada ilość zamówień

2022-11-10 15:49

Firma MAN Truck & Bus SE poinformowała dziś (10.11) na swojej stronie internetowej o restrukturyzacji starachowickiego zakładu. Główną przyczyną zmian jest spadek zamówień na nowe autobusy. Sprzedaż w tym obszarze spadła z około 7 400 sztuk w 2019 roku do około 4 600 sztuk w 2021 roku. Firma planuje zwolnić aż 860 osób!

Fabryka MAN Bus w Starachowicach

  • Utrzymująca się trudna sytuacja rynkowa i sprzedażowa wymusza dalszą restrukturyzację działalności autobusowej MAN
  • Kompleksowy pakiet działań podjętych w celu trwałej poprawy wyników
  • Plany zlikwidowania 860 miejsc pracy w polskim zakładzie w Starachowicach
  • Planowane oferty pracy dla pracowników w innych lokalizacjach firmy

Firma MAN Truck & Bus SE przyjęła kompleksowy pakiet działań, mających na celu restrukturyzację działalności w obszarze autobusów. Sprzedaż w tym obszarze spadła z około 7 400 sztuk w 2019 roku do około 4 600 sztuk w 2021 roku. W pierwszych dziewięciu miesiącach 2022 roku sprzedano około 2 800 autobusów. Ze względu na pogorszenie się ogólnej sytuacji gospodarczej, spowodowane wojną na Ukrainie i związany z tym wzrost kosztów materiałów i energii, w perspektywie krótko- i średnioterminowej nie można spodziewać się znaczącej poprawy sytuacji rynkowej i sprzedażowej, a tym samym rozwoju działalności autobusowej. Z tych względów konieczne jest pilne dostosowanie struktury tego obszaru biznesowego.

Do osiągnięcia celu został określony kompleksowy pakiet działań. Strona przychodowa ma być poprawiona za pomocą działań sprzedażowych. Oszczędności powstaną na skutek zmniejszenia kosztów materiałów, energii, produkcyjnych i rozwoju. Firma dąży również do obniżenia kosztów zatrudnienia w międzynarodowej strukturze produkcji w obszarze autobusów.

Aby w dalszym ciągu móc elastycznie reagować na wymagania rynku, szczególnie w Europie, obie fabryki autobusów w Ankarze (Turcja) i Starachowicach (Polska) będą kontynuować produkcję. Będzie to jednak wymagało dostosowania dziennych mocy produkcyjnych do aktualnego rozwoju sytuacji na rynku.

„W polskim zakładzie produkcyjnym w Starachowicach w przyszłości ma być produkowanych osiem jednostek autobusowych dziennie zamiast obecnych dwunastu" - wyjaśnia Michael Kobriger, członek zarządu ds. produkcji i logistyki w MAN Truck & Bus SE. „To planowane zmniejszenie mocy produkcyjnych zmusi nas do zlikwidowania 860 miejsc pracy w zakładzie w Starachowicach. Poinformowaliśmy o tym załogę w zakładzie i teraz przystąpimy do konsultacji ze związkami zawodowymi."

Podobnie jak w przeszłości MAN jest świadomy swojej odpowiedzialności społecznej i zamierza w ciągu najbliższych tygodni współpracować ze związkami zawodowymi, aby znaleźć realne rozwiązania dla firmy i pracowników w Starachowicach. Planowane jest między innymi zaoferowanie pracownikom dotkniętym restrukturyzacją zatrudnienia w sieci MAN, na przykład w fabryce samochodów ciężarowych w Krakowie lub zakładzie w Banovcach (Słowacja).

MAN BUS Starachowice jest największym pracodawcą w mieście zatrudniającym ok 3,5 tysiąca osób. To fatalna informacja dla około 45-tysięcznych Starachowic. W ostatnich miesiącach ograniczenie produkcji spowodowany nagłym wzrostem cen gazu zapowiedział również inny starachowicki zakład Cerrad. Do decyzji koncernu odniósł się Prezydent Starachowic Marek Materek.

Wierzę, że także i ten kryzys przeżyjemy a osoby, które stracą pracę w MAN BUS odnajdą swoje miejsce w innych zakładach w naszym regionie. Będę podejmował  kroki, by zmniejszyć negatywne skutki społeczne związane z decyzją koncernu. Myślami jestem dziś ze wszystkimi pracownikami MAN BUS w Starachowicach i Ich rodzinami - napisał w mediach społecznościowych Materek.

Polub nasz fanpage ESKA Starachowice News na Facebooku! Znajdziesz tam najświeższe informacje z Twojego miasta i okolicy

Mundial 2022 - test wiedzy o MŚ w Katarze

Pytanie 1 z 10
Ile drużyn bierze udział w turnieju?
Aż chce się PŁAKAĆ... WŚCIEKŁE kobiety odpowiadają Kaczyńskiemu | Komentery
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE