Osinobus Starachowice

i

Autor: facebook.com/ Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach Osinobus Starachowice

ciekawostka

Osinobus rusza w trasę. Wiosną Starachowice - Nietulisko

2024-02-08 20:46

Dobiegła końca renowacja kultowego Osinobusa. Star 28 w kultowej zabudowie "Osinobusa" to kolejna ciężarówka w kolekcji Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. "Osinobus" to polski samochód do przewozu większej liczby osób na nieduże odległości, produkowany przez ZBM Osiny na bazie kolejnych modeli samochodu ciężarowego Star 28/29. "W tym roku ruszy ruch pasażerski Retro-Bus-Osinobus" - zapowiadają muzealnicy.

Retro-Bus - Osinobus? Już w tym roku na trasie Starachowice Nietulisko

Starachowickie Muzeum Przyrody i Techniki pozyskało do swojej kolekcji Starów kolejny eksponat. To Star 28 w kultowej już zabudowie do przewozu osób, zwany potocznie Osinobusem. Ten konkretny egzemplarz został wyprodukowany w roku 1988 a Muzeum zakupiło go od osoby prywatnej. Osinobus przeszedł renowację i w tym roku wyruszy w trasę.

Na zdjęciach zobaczycie, jak przebiegała jego renowacja.

Osinobus plany

Star 28 w kultowej zabudowie "Osinobusa". To kolejna ciężarówka w kolekcji Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. W planach uruchomienie ruchu pasażerskiego. Retro-Bus - Osinobus.

Osinobus stanął na kolach i jeździ, czyli jest sprawny technicznie - mówi dyrektor Ekomuzeum Paweł Kołodziejski. Pozostało zarejestrowanie go, chcemy zarejestrować go na historycznych, żółtych tablicach. Mam nadzieję, że wiosną tego roku uda nam się rozpocząć przejazdy - dodaje dyrektor.

Dwie historyczne trasy Osinobusa

  • Trasa "Miasto Stara". Wzdłuż Ścieżki Stara: Starachowice
  • Trasa "Żelazna Dolina". Wzdłuż postaszicowskiego ciągu hutniczego: Starachowice - Nietulisko
Osinobus Starachowice

i

Autor: facebook.com/ Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach

Historia Osinobus

Pierwszy "Osinobus" został zmontowany w jednym z wydziałów Kopalni Rud Żelaza „Osiny” na własne potrzeby - transportu. Ponieważ na rynku brakowało podobnych pojazdów, konstrukcja spotkała się z dużym zainteresowaniem. Produkcja „Osinobusów” szybko stała się jedną z ważniejszych w przedsiębiorstwie przekształconym w Zakład Budowy Maszyn „Osiny” w Poraju. Było to wynikiem sukcesywnego zamykania kopalń rudy żelaza. W ZBM „Osiny” oprócz „Osinobusów” produkowano także na podwoziach samochodów ciężarowych uproszczone samochody strażackie jak również samochody taktyczne dla Milicji. (Wikipedia)

Quiz. Rozpoznasz świętokrzyskie miejscowości po jednym zdjęciu z drona?

Pytanie 1 z 10
Co to za miejscowość w regionie świętokrzyskim?
Co to za miejscowość?

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia? Nagrałeś interesujący materiał? Podziel się z nami, a my zapewnimy Ci anonimowość. Pisz [email protected] lub prześlij wiadomość Messangerem. Polub nasz fanpage ESKA Starachowice News na Facebooku! Znajdziesz tam najświeższe informacje z Twojego miasta i okolicy