Nowe oszustwo na Facebooku. Złodzieje naciągają na tani węgiel

2022-08-08 10:10
Złodzieje naciągają na tani węgiel
Autor: Pexels/screen FB "WĘGIEL PGG / WĘGLOKOKS / TAURON / KUPNO / SPRZEDAŻ / TRANSPORT"

Szalejąca inflacja i zapowiedzi braku węgla w Polsce to najgorętsze tematy ostatniego czasu. Sytuacja robi się tym bardziej poważna, że za kilka tygodni rusza sezon grzewczy. Postanowili wykorzystać to oszuści, którzy na Facebooku oferują sprzedaż węgla, mamiąc zazwyczaj niską ceną. Żądają oni wcześniejszej wpłaty zaliczki, opłaty za transport czy płatności blikiem – a czy kupujący zobaczy „zakupiony” węgiel – to już jest wątpliwe.

Nowe oszustwo na Facebooku – na czym polega?

W ostatnim czasie na Facebooku widoczny jest wysyp nowo powstałych grup np. „Transport i sprzedaż węgla PGG sklep”, „Ekogroszek sklep PGG i Tauron - jak kupić, sposoby, pytania, porady, opinie”. Oprócz użytkowników, którzy chcą zasięgnąć porady, znajdują się tam oszuści, którzy postanowili wykorzystać to, że cena surowca wciąż rośnie, a zapowiadane są jego deficyty – węgla na składach w Polsce brakuje. Jak działają naciągacze? Oferują sprzedaż węgla za okazyjną cenę. Haczyk polega na tym, że żądają wcześniejszej wpłaty zaliczki, zadatku na transport lub płatności blikiem z góry. Inne oszustwa tego typu pokazują, że zazwyczaj po wpłaceniu zaliczki lub przedpłacie za zakupiony towar, kontakt ze sprzedawcą się urywał. Należy zatem być ostrożnym zamawiając jakikolwiek towar od prywatnej osoby, a szczególnie takiej, która oczekuje zaliczki. Osoby zamieszczające „atrakcyjne” oferty robią to dla zysku, a gdy uda im się kogoś naciągnąć, szybko zacierają ślady i usuwają ogłoszenie.

Oszustwo na Facebooku na tani węgiel. Jak to działa?

Za pośrednictwem serwisu społecznościowego mieszkaniec Złotnik Kujawskich złożył u prywatnej osoby zamówienie na węgiel. Wpłacił na podane konto bankowe 1,3 tys. zł zaliczki, co stanowiło cząstkową cenę za towar i transport. Oczekiwał siedem dni na dostawę, która... nigdy nie przyszła. Przepadły też pieniądze. Kontakt z oferentem się urwał, a ogłoszenie w internecie zostało usunięte.

Tani węgiel w internecie. Nie dajcie się nabrać!

Portal wirtualnemedia.pl informuje o ogłoszeniu na Facebooku, którego autor chciał odsprzedać zakupiony omyłkowo w sklepie PGG węgiel. Mężczyzna twierdził, że kupił go niepotrzebnie, bo w tym samym czasie zakupu dokonał również inny członek jego rodziny. Chciał odsprzedać zakupiony węgiel za kwotę, którą wyliczono w PGG, czyli ok. 3,5 tys. zł (średnia cena węgla w sklepie internetowym PGG to niecałe 1 tys. zł za tonę, co jest atrakcyjną stawką przy aktualnych cenach rynkowych – 3 tys. zł lub więcej). Mimo wielu zgłoszeń pod ogłoszeniem, internauci wytropili oszustwo, jednak ta sytuacja pokazuje, że w sieci działa wielu naciągaczy, którzy próbują wykorzystać dramatyczną sytuację na rynku.

Dodatek węglowy 3 tysiące złotych. Jak go otrzymać?

Zgodnie z ustawą, która została zatwierdzona przez Sejm, a obecnie czeka na podpis prezydenta, aby otrzymać dodatek węglowy w wysokości 3000 zł, trzeba będzie złożyć wniosek o jego wypłatę do gminy do 30 listopada 2022 roku. Gmina będzie miała z kolei maksymalnie 30 dni na jego wypłatę. Dodatek będzie zwolniony od podatku i od możliwości zajęcia. Przeznaczony jest dla gospodarstw domowych, w których głównym źródłem ogrzewania jest węgiel.

Na ziemi leży różaniec i pudełko z Matką Boską. Wstrząsający obraz po katastrofie autokaru na Chorwacji

QUIZ. Poniedziałkowy test z wiedzy ogólnej. Bez wstydu możesz spojrzeć w lustro od 6/10

Pytanie 1 z 10
Z iloma województwami sąsiaduje województwo opolskie?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE