Jaskinia Świętej Barbary Krynki

i

Autor: facebook.com/ Gmina Brody

geografia

Najpiękniejsze jaskinie w Świętokrzyskiem. Jest Raj, jest też Piekło

2024-02-23 6:08

W regionie świętokrzyskim mamy aż 25 pięknych i tajemniczych jaskiń. Wśród nich znane i bardzo popularne, tak jak Jaskinia Raj. Są także takie, które nie do końca są odkryte. Taką jest np. Jaskinia Świętej Barbary (w województwie jest drugą co do długości jaskinią powstałą w piaskowcach), a znajduje się w Krynkach (powiat starachowicki).

Najpiękniejsze jaskinie w Świętokrzyskiem. TOP 5

  • Jaskinia Raj
  • Jaskinia Piekło
  • Jaskinia Świętej Barbary
  • Jaskinia Zbójecka
  • Jaskinia Ponurego

Najpiękniejsze Jaskinie w Świętokrzyskiem

O jaskini raj pisaliśmy tutaj:

Jaskinia Piekło w Gminie Chęciny, jest jedną z ciekawszych atrakcji na niebieskim pieszym szlaku im. Edmunda Padechowicza, w odległości blisko 5 kilometrów od Rynku Dolnego w Chęcinach. Do Jaskini Piekło prowadzi także ścieżka dydaktyczna Świętokrzyski Szlak Archeo - Geologiczny. Nazwa jaskini Piekło nie jest przypadkowa. Podaje się, że od wieków obszar ten był miejscem harców diabłów i czarownic.

Jaskinia Świętej Barbary  znajduje się  na Płaskowyżu Suchedniowskim w woj. świętokrzyskim. Ma cztery otwory wejściowe położone w Krynkach, w północnym zboczu wąwozu nad Zbiornikiem Brody Iłżeckie, na wysokości 210 m n.p.m. Długość jaskini wynosi 18 metrów, a jej deniwelacja 2 metry. Jaskinia znajduje się na terenie Rezerwatu przyrody Skały w Krynkach i jest nieudostępniona turystycznie.

Jaskinia Zbójecka jaskinia znajduje się w wąwozie Dule w Górach Świętokrzyskich w okolicach Łagowa. Ma długość 160 m. Otwór znajduje się na wysokości 312 m n.p.m., ma szerokość 3,5 i wysokość 2,7 m. Jaskinia powstała w wapieniach dewońskich w okresie pliocenu. W jaskini występuje szereg gatunków nietoperzy. Jest jedynym miejscem w regionie, w którym występują stygobionty.  Wewnątrz jaskini odnaleziono ceramikę oraz kości zwierzęce (dzika lub świni domowej) pochodzące z XI lub XII wieku.

Jaskinia Ponurego to jaskinia w Górach Świętokrzyskich. Ma dwa otwory wejściowe położone w zachodnim zboczu Kamienia Michniowskiego, 350 metrów od szczytu, w pobliżu niebieskiego i czarnego szlaku turystycznego, na wysokościach 395 i 401 m n.p.m. Długość jaskini wynosi 25 metrów, a jej deniwelacja 7,5 metrów. Jaskinia znajduje się na terenie Rezerwatu przyrody Kamień Michniowski i jest nieudostępniona turystycznie.

 

Quiz. Rozpoznasz świętokrzyskie miejscowości po jednym zdjęciu z drona?

Pytanie 1 z 10
Co to za miejscowość w regionie świętokrzyskim?
Co to za miejscowość?

Polub nasz fanpage ESKA Starachowice News na Facebooku! Znajdziesz tam najświeższe informacje z Twojego miasta i okolicy

Źródło: Wikipedia i swietokrzyskie.pro