Mieszkańcy znowu na sesji. Tym razem przeciw budowie spalarni i cenie za wywóz śmieci [GALERIA]

2021-02-26 9:30 BM
Mieszkańcy znowu na sesji. Tym razem przeciw budowie spalarni i cenie za wywóz śmieci
Autor: Dawid Bąk Mieszkańcy znowu na sesji. Tym razem przeciw budowie spalarni i cenie za wywóz śmieci

Kolejna sesja Rady Miejskiej, kolejny protest. Tym razem grupa mieszkańców postanowiła zaznaczyć swój sprzeciw ws. budowy spalarni przy ulicy Ostrowieckiej, oraz gigantycznej podwyżce za wywóz odpadów komunalnych w Starachowicach. Przedstawiciele mieszkańców zażądali zorganizowania nadzwyczajnej sesji na której zostaną wyjaśnione wszystkie pytania dotyczące budowy spalarni.

Rok temu w sprawie spalarni, dzięki uporowi stowarzyszenia Wrażliwi Społecznie odbyło się lokalne referendum, w którym wzięło udział tylko 13 procent mieszkańców - jednak zdecydowana większość tych, którzy wzięli w nim udział była przeciw budowie. Lokalne władze nie zrezygnowały jednak z procesu przygotowań do realizacji inwestycji, a głos mieszkańców został zignorowany.

Przypomnijmy do "koalicji" sceptyków tej inwestycji dołączają kolejni przedsiębiorcy, a ważny głos w dyskusji zabrał Edward Płusa starachowicki przedsiębiorca, prezes Starpolu i Starpolu II.

Ja prywatnych pieniędzy na podstawie takich analiz bym nie wydał, a oni publiczne pieniądze. Uważam że tam nie ma żadnej podstawy do wydania chociażby złotówki, a tu lecą miliony. Plany takiej inwestycji muszą być najpierw przygotowane na papierze, żeby człowiek który jako takie pojęcia ma o inwestycjach mógł spojrzeć i ocenić, jeśli to jest uzasadnione to nie ma o czym mówić, ale w tej analizie nie ma nic takiego - powiedział Edward Płusa.

Stowarzyszenia ale również mieszkańcy wciąż czekają na odpowiedzi, które pozwolą rozwiać wątpliwości dotyczące największej w historii miasta inwestycji.

  • Dlaczego władze Starachowic nie rozważą użycia jako paliwa gazu, skoro spalanie śmieci i tak nie spowoduje, że miasto zrezygnuje całkowicie z węgla?
  • Czy, aby mieszkańcy zarobią na tej inwestycji, będą mniej płacić za wywóz odpadów ciepło lub ciepłą wodę?
  • Kto i w jakim stopniu wyłoży tak olbrzymie środki na budowę spalarni i jaka część z tej kwoty będzie pochodziła z kieszeni mieszkańców?
Ludzie obawiają się pobliskiego wysypiska śmieci bo składowane są tam odpady medyczne
Mieszkańcy znowu na sesji. Tym razem przeciw budowie spalarni i cenie za wywóz śmieci
Autor: Dawid Bąk

Mieszkańcy pytali też o gigantyczną podwyżkę za wywóz śmieci. Nowa stawka za odpady segregowane w Starachowicach to 27,50 zł od osoby miesięcznie, a za nie posortowane 55 zł. Za tą uchwałą głosowało w ubiegłym roku 12 radnych, 3 było przeciw i 4 wstrzymało się od głosu.

Przeciw podwyżce zagłosowało trzech radnych

  • Marta Zięba
  • Dariusz Lipiec
  • Sylwester Kwiecień