Stowarzyszenie Inicjatywa dla Starachowic rozdaje odblaski

i

Autor: Stowarzyszenie "Inicjatywa dla Starachowic" Stowarzyszenie "Inicjatywa dla Starachowic" rozdaje odblaski

Kiedy się skończą egipskie ciemności? Problemy z oświetleniem w Starachowicach

2021-12-28 12:08

Padają pytania dotyczące projektu modernizacji oświetlenia ulicznego w Starachowicach. Inwestycję pod lupę wzięło Stowarzyszenie "Inicjatywa dla Starachowic". Zdaniem jego członków bezpieczeństwo na ulicach miasta pozostawia wiele do życzenia, są miejsca, gdzie jest ciemno, a w wielu miejscach po modernizacji jest "dyskoteka". Padło też pytanie do władz miasta dotyczące opóźnień w realizacji tej inwestycji, która do tej pory w zasadzie nie została odebrana. W Galerii "Skałka" członkowie stowarzyszenia rozdawali też mieszkańcom Starachowic odblaski.

Przypomnijmy że modernizacja oświetlenia ulicznego w Starachowicach rozpoczęła się z opóźnieniem, a ostateczny termin zakończenia minął 26 października. Wykonawca nie dotrzymał tego terminu. 16 grudnia prezydent Marek Materek poinformował, że wykonawcy naliczane są kary za niedotrzymanie terminu umowy, który upłynął 26 października. Czy te pieniądze zostały wyegzekwowane? Między innymi o to pyta władze miasta Sławomir Celebański ze Stowarzyszenia "Inicjatywa dla Starachowic".

Jest to przedsięwzięcie do tej pory nieodebrane. Chcielibyśmy zapytać, kto nadzorował prace, ponieważ jest wiele uwag mieszkańców miasta do tego, jak te roboty zostały wykonane. Właściwie latarnie uliczne w Starachowicach w ostatnich tygodniach, na niektórych odcinkach, przypominały dyskotekę. W wielu miejscach oświetlenia nie ma, w niektórych jest niewystarczające. Mieszkańcy czują się niebezpiecznie. Chcemy również zapytać czy roboty będą odebrane mimo tego, że zostały tak niestarannie wykonane? Na podstawie informacji podanych przez magistrat, wynika, że kary umowne na dzień 16 grudnia powinny wynieść ponad 1,7 miliona złotych. Chcemy się zapytać pana prezydenta czy te kary zostaną wyegzekwowane? - powiedział Sławomir Celebański.

Stowarzyszenie Inicjatywa dla Starachowic rozdaje odblaski

i

Autor: Stowarzyszenie "Inicjatywa dla Starachowic" Stowarzyszenie "Inicjatywa dla Starachowic" rozdaje odblaski

W Galerii "Skałka" członkowie stowarzyszenia rozdawali mieszkańcom Starachowic odblaski.

Prowadzimy dzisiaj edukacyjną inicjatywę zachęcając Państwa do tego, żeby wziąć swoje zdrowie, swoje życie w swoje ręce, po to aby się zabezpieczyć, zwłaszcza w tak trudnych warunkach jakie panują aktualnie na drogach, kiedy jest ślisko i kiedy oświetlenie zamontowane przez warszawską firmę z pewnością nie spełnia pokładanych w nim oczekiwań - dodał Piotr Capała.

Stowarzyszenie Inicjatywa dla Starachowic rozdaje odblaski

i

Autor: Stowarzyszenie "Inicjatywa dla Starachowic" Stowarzyszenie "Inicjatywa dla Starachowic" rozdaje odblaski

W sieci można znaleźć mnóstwo wpisów dotyczących oświetlenia ulicznego w Starachowicach. My wybraliśmy tylko kilka:

  • Panie Prezydencie a co z oświetleniem miasta i głównie przejść dla pieszych? Kilka miesięcy temu zapewniał Pan ze wszystkie przejścia dla pieszych będą super oświetlone a tu praktycznie przy każdym jest ciemno jak w grobowcu.
  • Po deszczu to już jest tragedia i kompletnie nie widać jak pieszy wchodzi na jezdnie. Większość miasta jest nie oświetlona. Po potraceniu pieszego będzie wina kierowcy, który nie zauważył w tej ciemnicy jak pieszy wchodzi na pasy a wszystkie lampy w mieście zostały wymienione na nowe
  • Chciałbym zwrócić uwagę że oprócz tego że niektóre lampy nie świecą to jeszcze nie trzymają pionu. Jak drzewa w lesie. Nowe lampy - al Jana Pawła II na odcinku pomiędzy Żytnią a Witolda Lutosławskiego nigdy nie rozbłysły. Po remoncie zrobiło się ciemno, a nie było
  • Przecież widać że z kar nic sobie nie robią, bo nic kompletnie się nie dzieje. Strach wyjść wieczorem z domu. Autem również strach jeździć, ponieważ nie widać pieszych. Za chwilę program Uwaga będzie odwiedzał miasto, kiedy stanie się jakaś tragedia. Czy mamy zatem czekać, aż znowu miasto zostanie okryte kolejna niesławą?

W środę 29 grudnia do naszej redakcji dotarło oświadczenie firmy FBSerwis SA, która zajmuje się modernizacją oświetlenia ulicznego w Starachowicach.

Na potrzeby modernizacji oświetlenia ulicznego w Starachowicach FBSerwis SA wykonała projekt budowlano-wykonawczy, który przeszedł pełen proces akceptacji przede wszystkim po stronie PGE Dystrybucja SA, czyli właściciela większej części infrastruktury, na której wykonywana była przebudowa. Pomiary fotometryczne, czyli pomiary wartości charakteryzujących światło postrzegane przez ludzkie oko, wykonane zostały 14 października w obecności Inspektora Nadzoru Budowlanego oraz przedstawicieli Zamawiającego. Pomiary te zostały wykonane przy użyciu najnowocześniejszego na rynku miernika matrycowego, a ich wyniki zostały automatycznie zaprotokołowane poprzez specjalistyczne oprogramowanie. Pomiar średniej luminacji, czyli natężenia oświetlenia padającego w danym kierunku, luminacji wzdłużnej, równomierności oraz pozostałych koniecznych do weryfikacji wartości w zależności od klasy jezdni wykazały spełnianie obowiązującej normy PN-EN:13201 oraz dokumentacji projektowej zrealizowanej w oparciu o tę samą normę.

Firma odniosła się również do awaryjności zamontowanego oświetlenia

15 grudnia czyli w dniu rozpoczęcia procesu odbioru, odbyły się objazdy jakościowe, podczas których stwierdzono awarie na poziomie 3% wszystkich zmodernizowanych punktów świetlnych - przypominamy, że przedmiotem zamówienia była wymiana około 3900 opraw. Należy jednak zauważyć, że tam gdzie wymienialiśmy jedynie wysięgniki i oprawy, czyli w ponad 50% przypadków, awaryjność jest znikoma, a usterki pojawiają się głównie w miejscach, gdzie wymieniane były również słupy. Wynika to z faktu, że wymiana słupów powoduje konieczność wyprowadzenia kabla zasilającego ze starego słupa i wprowadzenia do nowego, a każde poruszenie wyeksploatowanej sieci kablowej może powodować mikrouszkodzenia (pęknięcia izolacji), co prowadzi do zwarć, a w konsekwencji awarii pojedynczego punktu świetlnego lub całego ciągu oświetlenia ulicznego.

Wykonawca zadania tłumaczy też, że prace modernizacyjne, przypadły na trudny okres, nie tylko dla branży budowlanej, ale i całej gospodarki, z czego wynika większość opóźnień w zakończeniu realizacji prac. Firma tłumaczy się pandemią, brakami kadrowymi, niską dostępnością firm podwykonawczych, czy brakiem dostępności komponentów niezbędnych do wykonania modernizacji.

Serdecznie przepraszamy mieszkańców Starachowic za wszystkie usterki i utrudnienia z nimi związane oraz deklarujemy, że będziemy je na bieżąco usuwać. Niestety pora roku nie sprzyja pracom budowlanym, ponieważ niskie temperatury są dodatkowym czynnikiem zwiększającym ryzyko uszkodzenia sieci kablowej, dlatego wszelkie prace w okresie zimowym należy wykonywać z jeszcze większą ostrożnością, co niestety wydłuża czas naprawy. Wszystkie niesprawne oprawy lub oprawy migające zostaną naprawione. Opóźnienia niejednokrotnie wynikają z faktu, iż został przepalony zasilacz wewnątrz oprawy a czas oczekiwania na nowy u producenta - firmy Schreder - wynosi od kilku do kilkunastu tygodni. Brak materiałów i komponentów jest oczywiście powodowany panującą pandemią COVID-19.

Firma FBSerwis SA dodaje również, że nie dostała żadnego wynagrodzenia za zakupione materiały oraz wykonaną pracę, a wynagrodzenie to otrzyma dopiero po odbiorze prac przez Zamawiającego. Ferdynand Waliszewski - Członek Zarządu zapewnia też, że firma dąży do jak najszybszego zakończenia modernizacji oświetlenia i zlikwidowania wszelkich usterek.

Polub nasz fanpage ESKA Starachowice News na Facebooku! Znajdziesz tam najświeższe informacje z Twojego miasta i okolicy

Ten quiz zdradzi prawdę o Tobie. Nic się nie ukryje

Pytanie 1 z 8
Twój partner/partnerka chce się rozstać, co wtedy robisz?
Poradnik Zdrowie: wpływ smogu na zdrowie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE