Jest odpowiedź Starachowiczanki i CUS ws. pochówku w pudełkach

i

Autor: UM Starachowice Jest odpowiedź "Starachowiczanki" i CUS ws. pochówku w pudełkach

Jest odpowiedź "Starachowiczanki" i CUS ws. pochówku w pudełkach

2022-01-25 17:04

Na odpowiedź ws. szokujących doniesień starachowickiego stowarzyszenia Inicjatywa dla Starachowic nie trzeba było długo czekać. Do sprawy odniosła się Aneta Gołębska Zastępca Dyrektora Centrum Usług Społecznych i były prezes spółdzielni Jarosław Warszawa. Zarówno przedstawiciele CUS jak i "Starachowiczanki" nie widzą problemu w swoim działaniu.

Zgodnie z wyjaśnieniami przesłanymi przez dyrekcję CUS, wynika, że głównym kryterium wyboru podmiotu który zajmie się pochówkiem dzieci nienarodzonych była cena. W przesłanym dokumencie czytamy:

Pierwszy pochówek zlecony został w styczniu 2019 r. Zakładowi Pogrzebowemu Charox, a koszt tego pochówku wyniósł 1 208,52 zł. W związku z tak dużą ceną zdecydowaliśmy się przeprowadzić rozeznanie rynku w celu znalezienia podmiotu, który wykona tę usługę taniej. Takim podmiotem okazała się Spółdzielnia Socjalna Starachowiczanka, która zgodnie ze swoim statutem i klasyfikacją działalności PKD jako zarządca i administrator cmentarza komunalnego posiada wszelkie uprawnienia do sprawiania pogrzebów - tłumaczy Aneta Gołębska Zastępca Dyrektora Centrum Usług Społecznych

W 2020 i 2021 roku odbyło się po 17 pochówków dzieci martwo urodzonych, których dokonała Spółdzielnia Socjalna „Starachowiczanka”. Jak deklaruje CUS : "Przedstawiciel Centrum Usług Społecznych, w ramach kontroli, uczestniczył w wybranych ceremoniach".

Były prezes spółdzielni "Starachowiczanka" Jarosław Warszawa traktuje doniesienia jako atak polityczny, który ma na celu zdyskredytowanie władz miasta, spółdzielni i CUS-u. Odniósł się też do tematu drewnianych pudełek, które posłużyły za trumienki.

Organizacja pogrzebu wymaga spełnienia określonych formalności i dokonywania kilku wyborów, jednym z nich jest wybór trumny. Spółdzielnia nasza wybiera trumienki drewniane, proste. Taki kształt i rozmiar został wybrany ze względu na wzrost i wagę dziecka utraconego. Tak zwane przez członków Stowarzyszenia „pudełko" wykonane jest w całości z drewna, jest proste i nie posiada zdobień. Nie jest lakierowane – jest przyjazne dla środowiska. Spełnia cechy klasycznej trumny. Dziecko utracone jest wkładane do trumienki przez pracownika szpitala, trumna jest zabezpieczana przed otwarciem i wydawana Zakładowi Pogrzebowemu w celu przeprowadzenia transportu zwłok na cmentarz komunalny. Tam w obrządku katolickim składana jest do grobu przez pracowników Spółdzielni. Ceremonię prowadzą księża z Parafii Wszystkich Świętych ze Starachowic nie pobierając żadnych opłat z tego tytułu. Każdy pogrzeb dziecka utraconego odbywa się oddzielnie.

Przypomnijmy w tej sprawie złożono dwa doniesienia o możliwości popełnienia przestępstwa bezczeszczenia zwłok do Prokuratury. Jedno z nich złożył pełnomocnik zakładu pogrzebowego Charox, który miał w Starachowicach zajmować się pochówkiem dzieci nienarodzonych. Drugie złożyło starachowickie stowarzyszenie Inicjatywa dla Starachowic. Czekamy na decyzję prokuratury w tej sprawie.

Polub nasz fanpage ESKA Starachowice News na Facebooku! Znajdziesz tam najświeższe informacje z Twojego miasta i okolicy

Sonda
Czy oddawałeś/aś kiedyś krew?
Starachowice: Agresywny kierowca na drodze