Budowa wiaduktu na trasie N-S Starachowice

i

Autor: Marcin Bednarczyk/blog poznaj Starachowice Budowa wiaduktu na trasie N-S Starachowice

Jak to wiadukt w dwa lata wybudowano. Opowiada Prezydent Zenon Krzeszowski [GALERIA]

2020-11-16 14:47

Minęło 21 lat od momentu oddania do użytku najważniejszej w historii Starachowic inwestycji drogowej. Wiadukt na trasie N-S wybudowany został w dwa lata między rokiem 1997 a 1999. Prezydentem, który przygotował inwestycję był Zenon Krzeszowski, wstęgę jako prezydent Starachowic przecinał Janusz Wierzbicki. O przygotowania i budowę najważniejszej inwestycji drogowej w historii miasta zapytaliśmy prezydenta Zenona Krzeszowskiego.

Budowa samego wiaduktu łącznie z czasem na przygotowanie dokumentacji trwała cztery lata. Od roku 1995 kiedy pomysł został przedstawiony radnym, do 1999 kiedy nastąpiło symboliczne przecięcie wstęgi. Natomiast samą potrzebę budowy wiaduktu mieszkańcy, samorządowcy widzieli dużo wcześniej, ale akurat mnie się udało to zrealizować z czego jestem dumny do dziś - opowiada prezydent Zenon Krzeszowski.

Prezydent Starachowic Zenon Krzeszowski o początkach budowy wiaduktu w roku 1995

To były ciężkie czasy - Starachowice były drugim miastem w Polsce bod względem bezrobocia. Starachowice były miastem dobrze zaopatrzonym w kadry doświadczonych fachowców, którzy nie mieli gdzie pracować. Musieliśmy odpowiedzieć sobie na pytanie czy ludziom dać pieniądze i trzymać ich na zasiłku, czy zacząć inwestować i tworzyć miejsca pracy. Stąd zapadła w tym czasie również decyzja o utworzeniu Specjalnej Strefy Ekonomicznej - opowiada prezydent Krzeszowski.

Prezydent Starachowic Zenon Krzeszowski o początkach budowy wiaduktu w roku 1995/rozmowy z GDDKiA

Sytuacja finansowa była wyjątkowo trudna, w miejskiej kasie pusto, na nic nie było pieniędzy. Mimo tego, miasto nie żałowało wtedy pieniędzy na wywłaszczenia, dawaliśmy mieszkanie i odszkodowanie. Wiadomo, że jak ktoś budował własny dom, to nie na rok czy dwa, tylko na całe życie. Do tego przeniesienie Trzech Krzyży, w wielu przypadkach przeniesienie miejsca kultu religijnego nie było możliwe.

Prezydent Starachowic Zenon Krzeszowski o początkach budowy wiaduktu w roku 1995/rozpoczęcie budowy

W trakcie budowy nie obyło sie bez problemów. Okazało się ze fragment po którym ma biec droga jest własnością osoby prywatnej, której nie udało się namierzyć.

Prezydent Starachowic Zenon Krzeszowski o początkach budowy wiaduktu w roku 1995/problemy

Koszt budowy wiaduktu w tamtym czasie to było ponad 25 mln złotych, z czego miasto miało pokryć 30% a także przygotować dokumentacje i teren pod budowę. Łącznie można powiedzieć, że zapłaciliśmy około 12 milionów z gminnej kasy. Najgorsze jest to, że człowiek który nie chciał budowy wiaduktu, później go otwierał. Wiadukt budowaliśmy dwa lata na otwarciu nie byłem już prezydentem miasta - opowiada prezydent Zenon Krzeszowski.

Budowa wiaduktu na trasie N-S Starachowice/ Październik 1998

i

Autor: Marcin Bednarczyk/blog poznaj Starachowice

Krzeszowskiego, ówczesny prezydent Janusz Wierzbicki nie zaprosił na otwarcie, a to właśnie on nie chciał budowy wiaduktu. Oczywiście stało się tak, że zabrałem głos ale uprzedzając prezydenta Wierzbickiego, że ja i tak zabiorę głos, warunek był jeden albo zabiorę go bardzo krytycznie w stosunku do niego, albo podziękuje ludziom, którzy bardzo pomogli w budowie wiaduktu. Przykre to było dla mnie nie ukrywam, do dziś z pewnym niesmakiem to odbieram, bo można się na kogoś gniewać, można się obrażać ale tak postępować nie wolno - opowiada były prezydent.

Prezydenta Krzeszowskiego zapytaliśmy też o plany dotyczące budowy drugiego wiaduktu w Starachowicach Zachodnich. Aktualnie na zlecenie powiatu firma z Nowin przygotowuje kolejny projekt przeprawy przez tory.

Prezydent Starachowic Zenon Krzeszowski o początkach budowy wiaduktu w roku 1995/rady dla obecnej władzy

Na całą rozmowę z prezydentem Zenonem Krzeszowskim zapraszamy na 102,1. Prezydent odpowie na pytanie jakie ma rady dla aktualnej władzy i co mogłoby pomóc w rozwiązaniu starachowickich problemów komunikacyjnych.

Za użyczenie zdjęć do artykułu serdecznie dziękujemy Marcinowi Bednarczykowi prowadzącemu blog http://poznaj.starachowice.pl/blog/

Niecodzienny widok. Z tych cegieł zbudowano zamek w Tarnowie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE