Dzień Majonezu Kieleckiego. Dużo atrakcji dla miłośników słynnego przysmaku

i

Autor: www.kielce.eu

Kulinaria

Dzień Majonezu Kieleckiego. Poznaj ciekawostki na temat słynnego produktu

2023-09-13 11:35

15 września przypada Dzień Majonezu Kieleckiego. Firma Społem Kielce przygotowała z tej okazji wiele atrakcji oraz niespodzianek.

Majonez Kielecki to słynny produkt, który znają pokolenia smokoszy. Znany jest nie tylko w Polsce.

Majonez Kielecki. Ciekawostki i liczby

Dzień Majonezu Kieleckiego ustanowiony został na 15 września i jest idealną okazją do tego, by świętować wspólnie z Wytwórczą Spółdzielnią Pracy "Społem" w Kielcach i najwierniejszymi konsumentami kochającymi markę. Tego dnia producent zachęca nie tylko do delektowania się potrawami z tym dodatkiem (w tym dniu to wręcz obowiązkowe), ale i do poznania kilka majonezowych ciekawostek i liczb - zapowiada Wytwórcza Spółdzielnia Pracy "Społem" Kielce.

Majonezu Kieleckiego produkuje się rocznie około 12 775 ton! Jak podaje strona internetowa magistratu, roczna produkcja majonezu wystarczyłaby, by zapewnić 400 dużych cystern samochodowych, a także 10 typowych basenów o długości około 25 metrów.

Jak informuje WSP Społem – gdyby ułożyć jeden na drugim wszystkie słoiczki Majonezu Kieleckiego wyprodukowane w ciągu jednego roku, można by sięgnąć stacji kosmicznej ISS krążącej wysoko ponad naszymi głowami… i to aż 10-krotnie.

Majonezu Kieleckiego produkuje się rocznie tyle, ile waży… 2000 słoni, 57 płetwali błękitnych, czyli największych zwierząt świata, a także… osiem Mamutowców olbrzymich, czyli rekordzistów wśród drzew.

A gdyby tak ułożyć wszystkie wyprodukowane w rok słoiki Majonezu Kieleckiego obok siebie? Można by nimi obstawić całą granicę Polski i uzyskać jeszcze 500 km zapasu, lub zmienić kontynent i wyruszyć z Kielc do… Casablanki w Maroku. Łańcuch słoiczków Majonezu Kieleckiego mógłby także połączyć wybrzeże Wielkiej Brytanii i Kanady.

Święto Majonezu Kieleckiego. Będą upominki

Społem Kielce zawsze w pierwszej połowie września organizuje Dni Majonezu Kieleckiego, aby promować jeden ze swoich słynnych produktów. Na rynku pojawił on się po raz pierwszy w 1959 roku. - Co ciekawe, kilka lat później to właśnie na jego podstawie powstała tzw. Polska Norma Majonezu. Zgodnie z ustnymi informacjami, przekazanymi następcom przez ówczesnych pracowników jego seryjną produkcję rozpoczęto „w połowie września”. Nieprzypadkowo zatem data 15 września została wybrana przez Organizatora do świętowania Dnia Majonezu Kieleckiego - informuje jego producent.

Przepisy na przysmaki z Majonezu Kieleckiego

Przepisy z jego dodatkiem przekazywane są z pokolenia na pokolenie i często stanowią rodzinną, pilnie strzeżoną kulinarną tajemnicę. Sos ten doskonale sprawdza się jako baza do sałatek, kanapek, zapiekanek czy jajek. Jest także nieodłącznym elementem wszelkiego typu dressingów. Wielu z nas nie wyobraża sobie tradycyjnych, świątecznych dań bez niego. Nie każdy jednak wie, że majonez można wykorzystać także do… wypieków, a dodanie niewielkiej ilości do ciasta nadaje mu puszystości i wilgotności.

W składzie tego niezwykle popularnego smakołyku znajdziemy wyłącznie najwyższej jakości składniki, nie ma za to barwników, ulepszaczy smaku czy konserwantów. Z biegiem lat na rynku pojawiły się także nowe, innowacyjne wersje Kieleckiego na przykład:

  • roślinny, z czosnkiem
  • z wysoką zawartością nienasyconych kwasów tłuszczowych, znany jako Omega-3
  • z mniejszą ilością tłuszczów i cukrów, czyli tzw. lekki

Obchody Dnia Majonezu Kieleckiego

Jak dowiedzieliśmy się w dziale marketingu Społem Kielce, nie będzie z tej okazji żadnej otwartej imprezy czy wydarzenia.

Obchody przybrały inną formę - od 11 do 17 września w mediach społecznościowych (na Facebooku oraz Instagramie) Majonezu Kieleckiego pojawiają się różne informacje, ciekawostki związane z tym produktem, będą także przepisy na różne przysmaki z udziałem majonezu ze stolicy regionu. To okazja do tego, aby wymienić się nimi w postach oraz komentarzach. Producent majonezu szykuje dla wybranych fanów drobne upominki.

Majonez Kielecki także dla... zwierząt

- Warto wiedzieć, że Majonezem Kieleckim zajadają się nie tylko ludzie, lecz także zwierzaki. Najstarszy polski majonez na stałe gości w menu podopiecznych wrocławskiego ZOO – zatapia się w nim tabletki dla niedźwiedzich rekonwalescentów (którzy nie chcą przyjmować leków w tradycyjnej formie). Niedawno też Majonez Kielecki Roślinny dołączył do akcji ratowania zagrożonych futrzaków – 1% ze sprzedaży wspomnianego produktu wspiera ochronę lemurów na Madagaskarze. Można by rzec: każda zjedzona więc łyżeczka to realna pomoc – i to dosłownie! W zeszłym roku WSP Społem ratowało w ten sposób pszczoły, wspierając działania związane z nasadzeniami roślin nektarodajnych - informuje Społem Kielce.

Majonez Kielecki pomaga walczyć z rakiem!

Jednak to nie wszystko. Niespełna miesiąc temu Majonez Kielecki pojechał z ekipą Gazowanego Wazonu do Portugalii, by pomagać dzieciom z domów dziecka, a pod koniec lipca wsparł piknik zdrowia, w którym walczył z rakiem. To tylko garstka z działań, które aktywnie prowadzi Zarząd WSP Społem po to, by być blisko ludzi i ważnych dla nich tematów.

Majonez Kielecki z 1959 roku.

i

Autor: WSP Społem Kielce Tak wyglądał słoik pierwszego Majonezu Kieleckiego, wyprodukowanego w 1959 roku.
Świętokrzyskie. Rzemieślniczy Bazar w Kielcach
Źródło: Dzień Majonezu Kieleckiego. Poznaj ciekawostki na temat słynnego produktu
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE